Ceny produktów rolnych mocno spadły

GUS opublikował dziś dane dotyczące cen skupu produktów rolnych w maju 2018 r. Wskazały one na szeroki zakres spadku cen w ujęciu rocznym.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, żywność, mleko, zboża, GUS, Olipra, Credit Agricole, wieprzowina,

Na rynku produktów rolnych w porównaniu z poprzednim rokiem ceny skupu większości produktów rolnych były niższe. Wyjątek stanowiły ceny jęczmienia i żywca wołowego, natomiast żywca drobiowego pozostały na zbliżonym poziomie.

Zdaniem Jakuba Olipry, ekonomisty z banku CreditAgricole, na szczególną uwagę zasługuje pierwszy od września 2016 r. spadek cen skupu mleka w ujęciu rocznym (-1,8 proc. r/r).

Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w III kw. 2017 r. światowy rynek mleka wszedł w spadkową fazę cyklu. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku cen produktów mlecznych, a konsekwencji cen skupu mleka, będzie wyższa podaż mleka ze strony UE – komentuje Olipra.

W danych na uwagę zasługuje również dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej (-19,6 proc. r/r) związany z silną odbudową pogłowia świń w UE przy jednoczesnym wyraźnym zmniejszenie popytu na wieprzowinę w Chinach.

Obniżenie cen w ujęciu odnotowano także w przypadku większości gatunków zbóż.

Uważamy, że w kolejnych miesiącach w kierunku wzrostu cen zbóż będzie oddziaływać obniżenie ich światowych zapasów, a także lokalnie niższa podaż ziarna z uwagi na suszę – wyjaśnia Olipra.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here