Susza w Polsce. Rząd zapowiada pomoc

Rząd ma zamiar pomóc rolnikom w związku z suszą i na pewno nie powie rolnikom, że trzeba się ubezpieczyć – powiedział podczas konferencji prasowej po Radzie Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, deficyt wody dla roślin uprawnych, susza, IUNG, Jan Krzysztof Ardanowski, Mateusz Morawiecki, pomoc dla rolników

Szef rządu zaznaczył, że susze jako potencjalna klęska to jedno z wielu ryzyk, które towarzyszą działalności rolniczej. Dodał, że klimatyczny bilans wodny w czerwcu jest jak do tej pory gorszy niż w najgorszych latach suchych 2006 i 2015, a więc te straty mogą okazać się bardzo znaczne.

W związku z tym przedstawiając Jana Krzysztofa Ardanowskiego, jako nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Prezes Rady Ministrów podkreślił, że od razu będzie musiał on przejść do działania.

Nie będzie miesiąca miodowego, żadnej rozbiegówki, tylko od razu bardzo istotne, konkretne kroki regulacyjne i projektowe związane z tematyką rolnictwa, w szczególności z tematem suszy –  powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nowy minister rolnictwa zaapelował już do samorządów o jak najszybsze wnioskowanie do wojewodów o powoływanie komisji szacujących straty.

− O konkretnej pomocy dla rolników, których gospodarstwa poniosły straty możemy mówić po oszacowaniu strat i dlatego apeluję o jak najszybsze powoływanie specjalnych komisji – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Susza na 4 mln ha

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) suszą objętych jest około 4 mln ha upraw (z 14 mln ha ogółem). Najbardziej ucierpiały uprawy zbóż jarych i ozimych. Schną też truskawki i krzewy owocowe. Największy niedobór wody zanotowano na Kaszubach i na Lubelszczyźnie.

Pomoc dla rolników

Poszkodowani przez suszę rolnicy mogą starać się o niskooprocentowane kredyty na wznowienie produkcji rolnej, odroczenia lub umorzenia w podatku rolnym, odroczenia lub umorzenia w części lub w całości składek KRUS, odroczenia spłaty rat zaciągniętych kredytów. Gospodarstwom, w których straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., może być udzielone wsparcie z budżetu państwa.

Redakcja AgroNews, fot. Krystian Maj/KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here