Ceny tuczników najwyższe w historii. Czy wzrosty utrzymają się do końca roku?

Pogłowie świń w UE na koniec 2022 zmalało do poziomu najniższego od ponad dwóch dekad. W grudniu spadek wyniósł ponad 5% r/r, z czego istotne obniżki odnotowano w Niemczech (-10% r/r) oraz w Danii (-12% r/r). W efekcie zmalała podaż unijnej wieprzowiny – według Eurostatu uboje przemysłowe świń w 4q22 były niższe o 7,2% r/r (-7,0% r/r w 3q22) a w styczniu o 4,7% r/r.

Ceny tuczników najwyższe w historii. Czy wzrosty utrzymają się do końca roku?

6-proc spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce

Dane GUS wskazały natomiast na 6-proc spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce na koniec 2022. Z prognoz KE opublikowanych na początku kwietnia (Short Term Outlook) wynika, że unijna produkcja mięsa wieprzowego w 2023 zmaleje o 5,1% – jest to wyraźnie głębszy spadek niż oczekiwano jeszcze pod koniec 2022 (–0,7% r/r). Tym samym może ukształtować się na najniższym poziomie od 2001. Bardziej dynamiczny spadek prawdopodobnie odnotuje się w 1h23. Poprawa opłacalności produkcji będzie stanowić impuls do odwrócenia cyklu spadkowego w produkcji żywca w 2h23. Światowa produkcja wieprzowiny (wg USDA) może nieznacznie zmaleć (-0,2%).

W Chinach, po dość wyraźnym odbiciu w 2022 (+17% r/r), dynamika produkcji wieprzowiny może wyhamować do 0,2% r/r (za USDA). Z jednej strony jest to efekt niskich cen w tym kraju (por. wykres), które nie zachęcają do zwiększania stad, z drugiej strony wciąż mogą występować ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się ASF w Chinach.

Mniej mięsa na eksport

Na początku roku pogłębił się spadek unijnego eksportu wieprzowiny – według Eurostatu sprzedaż na rynki trzecie w lutym i styczniu zmalała o 20% r/r po spadku o 5% r/r w 4q22 (-6% r/r w 3q22). Zmniejszyła się przede wszystkim sprzedaż na rynki azjatyckie, w szczególności do Chin, Korei Płd. i na Filipiny. Wpływ na spadki w większym stopniu mogła mieć zmniejszona podaż niż czynniki popytowe.

Rekordowe ceny tuczników

Spadki produkcji przekładają się na silne podwyżki cen trzody chlewnej. W marcu 2023 ceny skupu w Polsce osiągnęły najwyższy w historii poziom 8,61 zł/kg (wg GUS), tj. wyższy o 31% r/r. Kwietniowe notowania trzody na VEZG sugerują kolejny rekordowy poziom cen w kraju. Deficyt świń na unijnym rynku widać także po wzrostach cen prosiąt (+67% r/r średnio w UE w mar’23).

Nowe przepisy odnośnie ASF

Analitycy Centrum Analiz PKO Banku Polskiego prognozują, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2023 będzie wyższa o 19-25% r/r. Jest to bardziej dynamiczny wzrost niż oczekiwaliśmy jeszcze pod koniec 2022. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dynamika cen do końca roku utrzyma się na dodatnim poziomie, choć z uwagi na bazę odniesienia będzie stopniowo maleć. W kierunku obniżek będą oddziaływać: taniejące w ślad za zbożami pasze, mniejsza presja ze strony kosztów zużycia nośników energii oraz bariera popytu związana ze spadkiem siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokich cen mięsa.

Źródło:Centrum Analiz PKO Banku Polskiego

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wędzone jabłko sechlońskie z oznaczeniem ChOG

Nazwa „wędzone jabłko sechlońskie” 9 kwietnia 2024 r. została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics