Ceny zbóż lecą na łeb, na szyję

Po długim weekendzie amerykańscy inwestorzy sprzedawali wczoraj kontrakty na surowce (w tym na towary rolne) w obawie, że nadchodząca recesja w światowej gospodarce ograniczy mocno popyt. Jednego dnia ceny ropy obniżyły się o blisko 10%. Zbliżona przecena dotyczyła i tak tanich już olejów roślinnych.

Ceny zbóż lecą na łeb, na szyję

Pszenica tańsza niż przed wojną

Liderem spadków wśród zbóż była amerykańska pszenica SRW (-4,5%), której cena jest niższa niż przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Olbrzymie przepływy finansowe na rynek amerykańskich obligacji wywindowały kurs USD do poziomu najwyższego od 20 lat.

Unijne zboża zaliczyły we wtorek swoje nowe – wielomiesięczne minima po jednodniowym wybiciu w poniedziałek. Spadek ceny unijnego rzepaku był minimalny na tle zachowania olejów roślinnych, ropy i canoli.

Obok szerokiego trendu spadkowego na rynku towarów, zboża tracą również pod presją szybszego niż zwykle tempa zbiorów na półkuli północnej.

W Kanadzie rolnicy zasadzili pod tegoroczne zbiory 25,4 miliona akrów pszenicy, najwięcej od dziewięciu lat, ponieważ ograniczona podaż spowodowała wzrost cen tego zboża wynika z raportu Statistics Canada. Raport pokazał, że farmerzy zasieli również więcej canoli niż deklarowali w kwietniu. Areał zasiewów rzepaku sięgnął 21,4 miliona akrów, ale jest o prawie 5% mniejszy niż w zeszłym roku.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www,barchart.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramat na polu. Rozrzutnik wciągnął rolnika

Policjanci z Lubartowa wyjaśniają przyczyny i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło wczoraj w gminie Ostrówek. Podczas prac z użyciem rozrzutnika rolniczego śmierć poniósł...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,953ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE