Ceny zbóż ostro w dół

Ceny zbóż spadły mocno we wtorek po obu stronach Atlantyku na dzień przed publikacją miesięcznych prognoz USDA. Presja spadkowa na rynku zbóż wynika z dużej podaży taniego ziarna pochodzącego z Ukrainy i Rosji oraz z nadziei, że działalność korytarzy zbożowych będzie kontynuowana po 19 listopada.

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 08.11.2022:

Egipski GASC odwołał w poniedziałek przetarg na zakup pszenicy (zbyt wysokie ceny) na którym oferty rosyjskie były najtańsze. Dalsze umocnienie euro w stosunku do dolara pogarsza perspektywy unijnego eksportu pszenicy i wywierało dodatkową presję na notowania kontraktów w Paryżu.

USDA również podniósł swoje oceny kondycji pszenicy ozimej w USA o dwa punkty do 30% dobry/doskonały, ale wskaźnik ten pozostaje historycznie niski o tej porze roku. Z drugiej strony, amerykańskie zbiory kukurydzy nadal postępują w bardzo dobrym tempie, 87% prac ukończono do 6 listopada, wobec 76% średnio przez pięć lat.

Polska zajmuje 3 miejsce w rankingu unijnych importerów kukurydzy

W USA pierwsze szacunki areału zasiewów pod przyszłoroczne zbiory pokazują wzrost w przypadku pszenicy i kukurydzy (r/r), kosztem soi.

Ceny rzepaku we wtorek spadły na giełdzie Euronext-Paryż po decyzji Chin o utrzymaniu dotychczasowej polityki walki z Covid-19, w sytuacji gdy w kraju tym odnotowuje się nowy wzrost liczby przypadków. Rzepak reagował na spadki cen ropy i olejów roślinnych.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics