Ceny zbóż wciąż rosną

Niestety w tym tygodniu odnotowywaliśmy kontynuację wzrostów cen giełdowych zbóż – informuje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Głównym winowajcą obecnej sytuacji są pogarszające się warunki pogodowe dla upraw zbożowych w USA, w krajach basenu Morza Czarnego oraz na południu Europy. Przez ostatni tydzień pszenica w najbliższym kontrakcie – sierpniowym – na Matif podrożała o 3,5% do 265 EUR/tonę, a na CBoT w kontrakcie wrześniowym – o 5,5% do 335,5 USD/tonę.

Zwyżki odnotowano także w przypadku kukurydzy na chicagowskiej giełdzie – o 3,1% w skali tygodnia do 322,1 USD/tonę. Dzisiaj ukaże się raport prognostyczny USDA. Analitycy są zgodni w ocenach sytuacji – katastrofalna wręcz susza zdewastowała wręcz uprawy kukurydzy w Stanach. Zamiast spodziewanej jeszcze wiosną br. rekordowej produkcji będą zbiory najgorsze od co najmniej sześciu sezonów – prawdopodobnie znacznie poniżej 300 mln ton przewidywanych pod koniec lipca br. przez IGC.

Pomimo suszy w krajach basenu Morza Czarnego sytuacja popytowo-podażowa nadal nie jest bardzo zła. Obecne prognozy dla Rosji wahają się od 78 do 80 mln ton, w tym pszenicy 45,5 mln ton. Nadwyżka eksportowa dla Rosji oceniana jest w przedziale od 12 do nawet 17 mln ton. Jak na razie kraj konsekwentnie dementuje plotki o wprowadzeniu restrykcji w eksporcie zbóż, chociaż kwestia ta może powrócić pod koniec 2012 r. po wyczerpaniu nadwyżki eksportowej.

Ukraina odnotuje przeciętne zbiory, oceniane na 45 mln ton. Pszenicy zebrano 16,3 mln ton, a jęczmienia 7,1 mln ton. Jednak nadwyżka eksportowa Ukrainy, dzięki wysokim zapasom, nadal jest znaczna, szacowana na 21-23 mln ton. Pomimo pogorszenia prognoz dla Unii Europejskiej i znacznego napięcia bilansu zbożowego i tutaj nie mamy jak na razie powodów do alarmu.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here