Ceny zboża w skupie nieprzychylne rolnikom

Jak podaje Agencja Rynku Rolnego na rynku krajowym zwiększenie podaży  zbóż do skupu stymuluje dalszy umiarkowany spadek cen.

 

\"Ceny

 

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji  Rynkowej MRiRW w dniach 13-19.05.2013 r. za  pszenicę konsumpcyjną w skupie  przeciętnie uzyskiwano  956 zł/t , a za  żyto  konsumpcyjne 665 zł/t, tj. w obu przypadkach o 2,7% mniej ni ż w poprzednim tygodniu i o ponad 4% mniej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do cen z analogicznego okresu 2012 r. pszenica była o niecały  1% droższa, a  żyto o 27% tańsze. 

Czytaj także:
FAO zapowiada rekordy w produkcji zbóż!

Notowania zbóż wreszcie drgnęły
Na takie plony możemy liczyć w tym roku
Pogoda dyktuje ceny zbóż

Od połowy kwietnia 2013 r. występują duże wahania cen jęczmienia paszowego,  z lekką tendencją do spadku. W dniach 13- 19.05.2013 r.  średnia krajowa cena  jęczmienia paszowego ukształtowała się na  poziomie  816 zł/t , o 1,4% niższym niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena ta była o 3% niższa niż przed miesiącem i o 9% niższa niż rok wcześniej. 
 

Po wzroście w marcu i w kwietniu br.  i stabilizacji w dwóch pierwszych tygodniach maja, przeciętna cena  kukurydzy w dniach 13-19.05.2013 r. uległa obniżeniu  do  884 zł/t . Cena ta była o niecały 1% niższa niż tydzień wcześniej. Kukurydza była  jednak o 1% droższa niż przed miesiącem  i o 4% droższa ni ż przed rokiem.  

Źródło: Agencja Rynku Rolnego
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here