Ceny ziemniaków o 80 proc. wyższe niż przed rokiem

Ceny ziemniaków w naszym kraju poszły mocno w górę – informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

\"rolnictwo,

 

Analitycy IERiGŻ podają, że aktualne ceny ziemniaków w obrocie hurtowym są o ok. 80 proc. wyższe niż przed rokiem. Na targowisku średnia cena wynosi 0,98 zł/kg. To o 45 proc. więcej niż rok temu. Z kolei średni poziom cen na rynkach hurtowych w ostatnich tygodniu marca wyniósł 0,71 zł/kg, podczas gdy w końcu lutego było to 0,73 zł/kg.

W Broniszach w tym okresie ziemniaki oferowano po 0,90 zł/kg, w Lublinie po 0,80 zł/kg, a w Sandomierzu po 0,55-0,65 zł/kg. Podobnie jak przed miesiącem, najniższe ceny hurtowe ziemniaków były w Kaliszu (0,47-0,60 zł/ kg), a nieco droższe w Poznaniu 0,53-0,67 zł/kg i w Łodzi (0,47 – 0,87 zł/kg).

– Na rynkach hurtowych importowane ziemniaki „młode” są oferowane w cenie 2,403,50 zł/kg, a bulwy z ubiegłorocznych zbiorów osiągają  0,85-1,10 zł/kg. Ceny ziemniaków w tzw. dużym hurcie, tj. płacone bezpośrednio producentom, wahają się od 0,30 zł/kg za towar drobny, słabej jakości do 0,57 zł/kg za dobrej jakości bulwy o większym kalibrażu. Na rynku podaż ziemniaków dobrej jakości z ubiegłorocznych zbiorów jest mniejsza, w wyniku czego zahamowany został spadek cen – informuje Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.

Ziemniaki posadzone
Mimo niesprzyjającej pogody w ostatnich tygodniach wielu rolników zakończyło sadzenie ziemniaków na najwcześniejszy zbiór. Tylko w tych rejonach gdzie nadmiar wilgoci utrudniał wykonywanie prac polowych, sadzenie bardzo wczesnych odmian jest aktualnie kontynuowane. Eksperci IERiGŻ oceniają że areał obsadzony ziemniakami bardzo wczesnymi będzie prawdopodobnie większy niż w ubiegłym roku.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Sethoscope

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here