Ceny ziemniaków w hurcie

Ceny ziemniaków na krajowych rynkach hurtowych po znaczących wzrostach w 2013 roku, od września utrzymują się na relatywnie stabilnym poziomie.
 

 

\"\"

 

Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, na rynku w Broniszach cena kilograma tych warzyw w połowie stycznia br. wynosiła 1,00-1,40 zł/kg i była taka sama jak miesiąc i cztery miesiące wcześniej. Podobnie było na rynku w Poznaniu gdzie cena ziemniaków wynosząca 0,80-0,87 zł/kg (cena min.- maks.) utrzymuje się już przez 5 tygodni i jest nieznacznie wyższa niż pod koniec września 2013 r.

Czytaj także:
Polskie przetwórstwo zagrożone?
Polskie towary coraz bardziej popularne na rynkach zagranicznych!
Podsumowanie cen na rynku zbóż w 2013r.

Mimo braku wyraźnych wzrostów ceny wciąż pozostają zdecydowanie wyższe niż przed rokiem (o 50-130%). Ich wysoki poziom może być przyczyną spowolnienia popytu i tym samym ograniczenia dalszych wzrostów cenowych.

Dodatkowo negatywnie na poziom cen wpływać mogą ziemniaki z importu które są tańsze niż przed rokiem. Np. na rynku hurtowym w Broniszach ziemniaki importowane młode (Cypr) w dniu 20.01 oferowane były w cenach 2,55- 2,75 zł/kg tj. o ok. 25% niższych niż pod koniec stycznia 2013 r. Ziemniaki „stare“ z importu kosztowały natomiast od 1,20 do 1,60 zł/kg. 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,     
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu       
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here