Ceny żywności w górę! O ile tym razem?

Według Banku Światowego, od czerwca do lipca br. ceny żywności na świecie wzrosły o 10% – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Największe zwyżki odnotowano w przypadku kukurydzy i soi, przede wszystkim w związku ze skutkami dewastującej suszy w uprawach tych gatunków w USA i południowo-wschodniej Europie.

W rozpatrywanym okresie ceny kukurydzy i pszenicy wzrosły o 25%, a soi o 17%. Natomiast ceny ryżu spadły o 4%. Nie miało to jednak większego wpływu na ogólną tendencję zwyżkową cen zbóż.

Bank Światowy podkreśla, że najbardziej wrażliwymi obszarami świata, w których wysokie ceny zbóż mogą prowadzić do poważnych, negatywnych skutków dla lokalnej ludności są przede wszystkim kraje Afryki oraz Bliskiego Wschodu, uzależnione w dużej mierze od importu ziarna.

Pomimo iż obecna sytuacja na rynku zbożowym oceniana jest jako poważna, to nadal jest ona lepsza od tej z sezonu 2007/’08. Analitycy banku zauważają jednak, że sytuacja może się pogorszyć np. jeśli dojdzie do panicznych restrykcji w eksporcie zbóż, wystąpią poważne skutki „El Nino” lub zbiory w krajach półkuli południowej okażą się rozczarowujące.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here