Array

“Chcemy rozmawiać o trudnych tematach”. PSOR rozprawia się z mitami

Od wielu lat rolnictwo konwencjonalne jest źle postrzegane przez konsumentów, którzy zarzucają gospodarzom stosowanie zbyt dużej ilości środków ochrony roślin i nawozów w uprawie roślin. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin wypowiedziało wojnę mitom związanym z produkcją rolniczą.

Od lewej stoją: dr Joanna Gałązka, Marcin Mucha i Aleksandra Mrowiec z PSOR.


W opublikowanym niedawno raporcie „Cel: Rolnictwo zrównoważone” PSOR zaprezentował swoje dotychczasowe działania edukacyjne wspierające optymalizację i bezpieczeństwo produkcji rolnej.

– Raport ten podsumowuje dorobek kilkunastu lat działalności PSOR. Jest to kompendium wiedzy o procesie powstawania i bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin – mówi dr  Joanna  Gałązka kierownik projektów PSOR.

W raporcie ukazał się także ciekawy felieton opisujący, w jaki sposób konsumenci postrzegają środki ochrony roślin. Raport można pobrać TU lub na stronie internetowej PSOR.

10 lat na wprowadzenie produktu, 20 mln euro kosztów

W publikacji tej opisany jest m.in. cykl życia środków ochrony roślin. Okazuje się, że proces badawczy i rejestracyjny towarzyszący wprowadzaniu na rynek nowego produktu trwa 8-10 lat. Z kolei roczny koszt inwestycji w badania i testowanie tego środka wynosi ponad 20 mln euro.

Autorzy raportu zwracają również uwagę, że środki ochrony roślin są najbardziej restrykcyjnie regulowanym  przepisami narzędziem produkcji rolniczej.

– Oznacza to, że przestrzegając obowiązującego prawa oraz stosując się do zasad zawartych w Kodeksie Dobrej Praktyki Ochrony  Roślin, każdy rolnik skutecznie zbliża się do zrównoważenia produkcji żywności w swoim gospodarstwie – mówi Marcin Mucha, Dyrektor PSOR.

PSOR walczy z mitami

Tym bardziej więc rozpowszechniane wśród konsumentów opinie o naszpikowanej chemią żywności są krzywdzące dla rolnika. Dlatego też PSOR już od kilku lat edukuje konsumentów i rozprawia się z mitami na temat szkodliwego wpływu pestycydów na zdrowie człowieka. Jednak, jak przyznaje Aleksandar Mrowiec z PSOR, walka z przekonaniami opinii publicznej wcale nie jest prosta.

– Łatwiej jest straszyć ludzi niż rozmawiać o faktach potwierdzonych naukowo. Tak naprawdę konsumenci zazwyczaj  nie wiedzą, czym są środki ochrony roślin, ale deklarują, że się ich boją. A boją się, bo nie mają wiedzy na ich temat. Walczymy z trendem mówiącym o tym, że żywność produkowana konwencjonalnie jest niebezpieczna. Panuje przekonanie, że jest ona naszpikowana chemią, a przez to niezdrowa. Dlatego edukujemy konsumentów i wyjaśniamy im, że środki ochrony roślin są konieczne w produkcji żywności – mówi Aleksandra Mrowiec kierownik, projektów PSOR.

Pestycydy są… bezpieczne

Mrowiec dodała, że PSOR informuje społeczeństwo także o tym, iż środki stosowane zgodnie z zasadami, nie mogą zatruwać żywności lub pszczół.

– Oczywiście, zdarzyły się przekroczenia tzw. MRL–ów, czyli maksymalnego dopuszczalnego poziomu pozostałości.  Ale musimy pamiętać o tym, jak ustalono poziom MRL. Otóż jest to zaledwie 1 procent najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów. A więc nawet gdybyśmy przyjmowali codziennie do końca życia produkty ze sto razy większą ilością takiej substancji, to i tak nie zagrozi to naszemu zdrowiu – wyjaśnia Mrowiec.

Niestety, informacje o przekroczeniu poziomów bardzo szybko przedostają się do mediów, a wtedy społeczeństwo wpada w panikę. I cierpi na tym opinia o środkach ochrony roślin.

Neonikotynoidy i glifosat

Stereotypowe myślenie o pestycydach utrwalane są także przez niezrozumiałe decyzje urzędników i polityków. Tak właśnie jest w przypadku glifosatu czy neonikotynoidów. Szerzej o tych zagadnienia pisaliśmy tu:

Eksperci: obecnie glifosatu nie da się niczym zastąpić

Komu (nie)zależy na pszczołach?

Warto jednak podkreślić, że opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności o szkodliwym wpływie neonikotynoidów na pszczoły została  oparta na projekcie wytycznej  ws. oceny ryzyka środków ochrony dla pszczół. A projekt ten po pierwsze nie jest zatwierdzony przez Komisję Europejską, a po drugie krytykuje go większość państw członkowskich, bo ich zdaniem nie da się spełnić części jego wymogów. Nie przeszkadzało to jednak w wykorzystaniu projektu – wbrew stanowisku krajów unijnych – do oceny bezpieczeństwa neonikotynoidów. Dziwne, bo w przypadku innego projektu wytycznej – dotyczącego pozostałości środków ochrony roślin – KE poleciła EFSA i państwom członkowskim, by z niego nie korzystały, dopóki nie zostanie zatwierdzony.

Społeczeństwo także na ogół nie wie, że wprowadzony zakaz neonikotynoidów spowodował prawie 3,5- krotny wzrost użycia insektycydów w uprawie rzepaku w Polsce. Do opinii publicznej też rzadko przedostają się informacje odnośnie faktycznej ilości upadków rodzin pszczelich wywołanych stosowaniem środków ochrony roślin. Najnowsze badania wykazały, że jest to ok. 0,5 proc. ogólnej liczby upadków rodzin pszczoły miodnej w ciągu roku.

Podobny kształt przybrała dyskusja o glifosacie. Tu też nie ma miejsca na fakty i opinie naukowców. Za to dużo mówi o zabójczym wpływie tej substancji na ludzi i środowisko.

A przecież z opinii ekspertów wynika jednoznacznie, że glifosat nie jest ani rakotwórczy, ani nie wpływa na układ rozrodczy. Poza tym póki co nie da się go niczym zastąpić, a jego wycofanie spowoduje drastyczny wzrost kosztów produkcji i zachwieje konkurencyjnością polskiego rolnictwa.

PSOR zrzesza krajowych i międzynarodowych producentów oraz importerów środ – ków ochrony roślin działających w Polsce:  ADAMA Polska, Arysta Life – Science Polska, BASF, Bayer, CIECH Sarzyna, Dow AgroSciences  Polska, DuPont Poland, Nufarm Polska, Monsanto Polska, Sumi Agro Poland i Syngenta.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,617ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Zielone Agro Show 2021 odwołane!

Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych ze względu na dbałość o zdrowie Wystawców i Zwiedzających w dobie epidemii COVID-19 oraz z powodu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE