Chciał spalić śmieci na posesji – puścił z dymem hektar łąki

Wypalanie łąk czy pastwisk to proceder nielegalny oraz bardzo niebezpieczny. Palenie śmieci na posesjach może również wymknąć się spod kontroli i jak w Gródku nad Dunajcem w powiecie nowosądeckim objąć swoim zasięgiem połacie łąk i zagrozić zabudowaniom.

Chciał spalić śmieci na posesji - puścił z dymem hektar łąki
Chciał spalić śmieci na posesji – puścił z dymem hektar łąki

Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem

Wystarczy podmuch wiatru, aby zaczął się gwałtownie rozprzestrzeniać. Wówczas sami nie jesteśmy w stanie go opanować. Szalejący pożar może zagrażać zdrowiu i życiu nie tylko osób, które go wzniecają, ale również innych ludzi i zwierząt, które zamieszkują pobliskie lasy. Ponadto niekontrolowany ogień może łatwo przenieść się na zabudowania gospodarcze i mieszkalne, powodując duże straty. Wypalanie traw niejednokrotnie utrudnia też poruszanie się po drogach – kłęby gęstego dymu ograniczają kierującym widoczność, co może doprowadzić do kolizji drogowej lub wypadku.

O tym, jak trudno zapanować nad ogniem przekonał się kilka dni temu mieszkaniec Śląska, który wzniecił pożar na terenie swojej działki rekreacyjnej w gminie Gródek nad Dunajcem. Mężczyzna, robiąc wiosenne porządki, chciał spalić konary drzew. Od podmuchu wiatru zajęła się sucha trawa, a ogień rozprzestrzenił na obszar obejmujący powierzchnię niemal 1 hektara. Sytuacja była poważna, ponieważ w pobliżu znajdowały się budynki gospodarcze i mieszkalne. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Znaleziono zwłoki kobiety. Tragiczny finał wypalania traw

Przypominamy, że informacje o płonących nieużytkach możemy przekazywać służbom, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Zgłoszenia dotyczące takich miejsc możemy również przekazywać Policji za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając kategorię „wypalanie traw”. Od początku bieżącego roku do sądeckich policjantów wpłynęło 7 takich zgłoszeń – wszystkie zostały potwierdzone.

Źródło i fot.: Policja Małopolska

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics