Chleb wojenny produktem regionalnym

„Chleb wiejski wojenny” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Przeniesione na teren województwa zachodniopomorskiego, po II wojnie światowej, z różnych regionów kraju tradycje wypieku chleba, ich kontynuacja na terenie Pomorza i akceptacja wśród społeczności lokalnej są jednym z cennych czynników budujących więź międzygrupową.

Receptura wypieku chleba wiejskiego wojennego powstała podczas II wojny światowej i ponownie odrodziła się w trakcie stanu wojennego.

Pierwszym etapem wykonania produktu jest przygotowanie zakwasu z mąki żytniej i wody w glinianym naczyniu. Drugą czynnością jest odpowiednie ugotowanie ziaren żyta. Dodanie gotowanych ziaren żyta do chleba powoduje, że jest on wilgotny i elastyczny oraz zachowuje świeżość około tygodnia. Następnie łączy się składniki takie jak: zaczyn, gotowane ziarno żyta, mąkę żytnią, sól i miesza ręcznie. Po wyrobieniu ciasta pozostawia się je do wyrośnięcia. W zależności od temperatury otoczenia oraz jakości mąki, ciasto rośnie minimum 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto chlebowe wkładane jest do podłużnych, blaszanych form chlebowych i umieszczane w piecu. Samo pieczenie trwa około godziny w temperaturze około 200 stopni.

Ten wyśmienity produkt w roku 2009 doceniło jury konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów” przyznając II miejsce w kategorii „Produkty i przetwory pochodzenia roślinnego”.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jest projekt zmian łagodzący Europejski Zielony Ład. Co zawiera?

Podczas konferencji, która odbyła się 15 marca br. komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawił planowany przez Komisję Europejską projekt zmian legislacyjnych we Wspólnej...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics