Choroby grzybowe w burakach szybciej niż zwykle! Co robić?

Korzystne warunki atmosferyczne dla rozwoju buraków, przyspieszyły wystąpienie objawów chorób grzybowych liści. Na plantacjach zaobserwowano pierwsze symptomy chwościka buraka (Cercospora beticola).

Choroby grzybowe w burakach szybciej niż zwykle! Co robić?

Lustracja poletek z burakami konieczne jest szybciej niż zwykle. „Prosimy o monitoring plantacji i wykonanie zabiegu zapobiegawczego preparatami: Yukon (3l ha) lub Plonuran płynny (1,5 l/ha)” – apeluja doradcy LIZ.

W następnych dniach spodziewany jest wzrost temperatury powietrza. W rejonach gdzie w ostatnim okresie wystąpiły opady i mamy już obfitą masę liściową buraków, jest bardzo duże niebezpieczeństwo rozwoju chorób grzybowych.

Chwościk buraka to jedna z najgroźniejszych chorób buraka cukrowego. Pierwsze objawy w postaci okrągłych, wgłębnych i dwubarwnych plam o średnicy 3-5 mm, pojawiają się na najstarszych liściach, najczęściej w połowie okresu wegetacji. Początkowo środek plam jest biały a następnie staje się szary. Obwódka plam jest czerwona lub szarobrunatna. Fragmenty silnie porażone, a nawet całe liście żółkną i zasychają kiedy około 50% ich powierzchni zostało porażone. W miarę porażania i zasychania starszych liści, burak wytwarza nowe liście, co powoduje stożkowate wydłużenie głowy korzeniowej buraka.

„W przyszłym tygodniu uruchomimy dla Państwa w naszym serwisie: monitoring występowania chorób grzybowych liści buraków. Szczegóły dotyczące zapewnienia dobrej zdrowotności liści, znajdziecie Państwo w zakładce: Choroby liści pod kontrolą– informują doradcy.

Źródło: LIZ

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics