Choroby wirusowe zbóż – atakują jesienią

Przebieg warunków pogodowych jesienią bieżącego roku jest dość korzystny do siewu zbóż ozimych. Na dzień pisania artykułu ( 05. 10. br.) pomimo kilku dni z opadami deszczu, zawansowanie w siewie zbóż jest dobre. Po wschodach zbóż należy lustrować plantacje, pod kątem występowania mszyc i skoczków, które oprócz wysysania soków i osłabienia roślin przed zimowaniem, są nosicielami wielu groźnych chorób wirusowych. Choroby wirusowe w ostatnich latach stanowią coraz większe zagrożenie dla zbóż, szczególnie na plantacjach zasianych w terminach agrotechnicznych. Prognozy na ten rok także nie są optymistyczne. Już obecnie obserwuję występowanie mszyc na plantacjach pszenicy zasianej ok. 17 – 20 września. Występowanie mszyc stwierdzono szczególnie na plantacjach zbóż prowadzonych w sposób intensywny pod kątem agrotechnicznym.

Choroby wirusowe można podzielić między innymi, ze względu na sposób infekcji/wektory. Wirusy występujące w zbożach przenoszone są przez mszyce, skoczki oraz drogą doglebową przez pierwotniaka glebowego Polymyxa graminis. Dokładne zidentyfikowanie chorób wirusowych wymaga wykonania testów serologicznych ( Test ELISA ), ponieważ objawy często można pomylić z objawami niedoboru makro- lub mikroelementów. Największe zagrożenie w zbożach powodują następujące choroby wirusowe:
 
1. Żółta karłowatość jęczmienia – BYDV (Barley yellow dwarf wirus)

Jest to choroba wirusowa wszystkich zbóż i kukurydzy. Najczęstszymi wektorami tego wirusa jest mszyca czeremchowo-zbożowa oraz mszyca różano-trawowa i zbożowa. Wirus tej choroby powoduje zahamowanie wzrostu roślin oraz przebarwienia na liściach. Stopień wyrazistości objawów jest najczęściej zróżnicowany i występuje w sposób widoczny na starszych roślinach, na oziminach dopiero wiosną. Kolorystyka przebarwień liści uzależniona jest od gatunku zboża. Na pszenicy zmiany są pomarańczowo-czerwone, na jęczmieniu są intensywnie żółte, a liście owsa i kukurydzy zmieniają na czerwono-fioletowy. Przebarwienia na liściach pszenżyta i żyta są żółtawe ale mniej wyraziste niż u jęczmienia. Przebarwienia powstają na wierzchołkach liści i rozprzestrzeniają się w dół od strony brzegów liści. Porażone rośliny mają pokrój krzaczasty, a liście są suche, sztywne, przy dotyku pergaminowo-szeleszczące. Obniżenie plonu spowodowane tą chorobą sięga nawet do 90%.

Jedyną metodą na ochronę plantacji przed tym wirusem jest zwalczanie mszyc, które zaczynają żerować na roślinach już w fazie dwóch liści. Mszyce najczęściej żerują na dolnych częściach liści. Do ich zwalczania należy stosować jeden z następujących insektycydów: Bi 58 Nowy, Fury 100 EW, Karate Zeon 050 CS, Pirimor 500 WG, Sumi Alpha 050 EC i inne. Przy wykonywaniu zabiegów tymi preparatami należy pamiętać, że optymalna temperatura ich stosowania wynosi powyżej 150C. Zabiegi zwalczania mszyc można połączyć z zabiegami zwalczania chwastów, a koszty insektycydów to zaledwie kilkanaście złotych. Badania wykazały różną podatność odmian pszenicy na wirusy BYDV. Bardziej zagrożone są odmiany pszenic jakościowych klasy A, szczególnie ostre objawy wykryto u odmian Zyta, Sukces, ale również odmiany Kris i Mewa.
 
2. Wirus karłowatości pszenicy (Wheat dwarf virus) WDV.

Głównym objawem jest zahamowanie wzrostu. Obserwuje się zarówno skarlenie jak i miniaturyzację chorych roślin. Wirus karłowatości pszenicy występuje na pszenicy, życie i jęczmieniu. Rozwój objawów przebiega najintensywniej, gdy do porażenia zbóż ozimych dochodzi jesienią. Wektorem WDV jest skoczek zgłobik smużkowany. Badania nad przenoszeniem WDV przez zgłobika wykazały, że w temperaturach niższych niż 150C traci aktywność. Jest to owad występujący w pobliżu zarośli i lasów. Owad ten jest bardzo ruchliwy (skacze) i z tego powodu trudniejszy do chemicznego zwalczania. Niemniej stosowanie ww. insektycydów może ograniczyć ich występowanie, a tym samym zmniejszenie ryzyka porażenia przez wirusa karłowatości pszenicy. Ocenia się że choroba ta może powodować obniżkę plonu nawet o 20 – 40%.

Podsumowując, należy stwierdzić ze choroby wirusowe są dużym zagrożeniem dla wielu roślin, w tym szczególnie dla zbóż. Przenoszone są przez wektory, w tym szczególnie przez mszyce. Długa i ciepła jesień sprzyja rozwojowi mszyc. Dlatego należy systematycznie lustrować zasiewy zbóż na obecność występowania mszyc i skoczków. Nawet pojedyncze sztuki tych szkodników są sygnałem do wykonania zabiegów ich zwalczania. Gdy utrzymuje się długo ciepła pogoda, zabieg zwalczania szkodników należy powtórzyć.

Źródło: Janusz Dąbski , Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.wodr.konskowola.pl, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spisek nawozowy. Oszuści ukradli saletrę amonową wartą 200 tysięcy złotych

Dzięki wspólnym działaniom funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego, Dochodzeniowo – Śledczego oraz policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach łącznie 6...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics