Ciepła i sucha piwnica

Izolacja pomieszczeń piwnicznych może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie całego budynku. Jak czytamy na www.e-izolacje.pl, "gdy decydujemy się na budowanie piwnicy, to coraz częściej po to, żeby urządzić w niej domową siłownię, saunę lub miejsce do gry w bilard. Taka piwnica powinna być ciepła i sucha.

Podpiwniczenie budynku wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami poniesionymi na materiały oraz robociznę. Czasem warto je jednak ponieść. Piwnica zrekompensuje nam brak strychu i godnie zastąpi składzik lub rupieciarnię. Mniej typowym, lecz równie pomysłowym rozwiązaniem, jest urządzenie w piwnicy domowej siłowni, sauny czy nawet miniklubu z miejscem do gry w bilard.

Gdy już zdecydujemy o umieszczeniu piwnicy w projekcie domu, musimy uwzględnić odpowiednie do jej wykonania materiały. Nie wszystkie materiały budowlane nadają się bowiem do budowy kondygnacji podziemnych. Zakres stosowania danego surowca określa producent, a potwierdzenie tego znajdziemy w Polskiej Normie Budowlanej lub Aprobacie Technicznej.

Do budowy piwnicy nadają się na przykład bloczki z betonu komórkowego. Ich przeznaczenie łatwo sprawdzić, gdyż każda partia jest dokładnie opisana i zawiera wykaz dokumentów, jakim odpowiada. Bloczki komórkowe są bardzo dobrym materiałem do budowy piwnic, pod warunkiem dopełnienia pewnych technicznych szczegółów, tak by zniwelować panujący zwykle w tym pomieszczeniu zimny i wilgotny klimat. Żeby w piwnicy było ciepło i sucho, muruje się ją z materiałów o dobrej termoizolacyjności.

Jeśli zdecydujemy budować z betonu komórkowego Ytong, dobrze jest, gdy wykona nam ją firma wykonawcza znająca ten system i mająca umiejętności budowania z tego materiału. Jeżeli firma nie zna systemu, można umówić przyjazd instruktora Ytong, który przeszkoli robotników i udzieli pomocy w wyrównaniu narożników pierwszej warstwy.

Najważniejszymi etapami w budowie piwnicy jest dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków, a następnie odpowiednie zaizolowanie pomieszczenia. Do poziomowania trzeba się przyłożyć dlatego, że górna krawędź fundamentu nie jest przeważnie idealnie równa. Zaleca się układanie pierwszej warstwy bloczków na podłożu składającym się z wyrównawczej warstwy zaprawy, paska folii izolującej i znowu zaprawy, która zabezpieczy folię przed uszkodzeniem. Gdy już ułożymy pierwszą warstwę muru, powierzchnię bloczków trzeba zeszlifować za pomocą pacy do szlifowania. Powstały po zeszlifowaniu pył należy zmieść, ponieważ może mieć on zły wpływ na przyczepność kleju. Do nakładania zaprawy służy kielnia Ytong. Dzięki niej uzyskujemy spoiny o prawidłowej grubości 1-3 mm i nie zużywamy więcej zaprawy, niż potrzeba. Przy murowaniu kolejnych warstw muru należy zwrócić uwagę, aby spoiny pionowe w poszczególnych warstwach mijały się co najmniej co 80 mm, a także o tym, że przy budowie piwnic należy kleić spoiny pionowe pomiędzy bloczkami, co normalnie nie jest potrzebne.

Drugim etapem murowania piwnic jest zastosowanie odpowiedniej izolacji wodochronnej. Brak takiej izolacji lub zastosowanie byle jakich materiałów może nam w przyszłości przysporzyć wielu kłopotów i narazić na ogromne koszty poprawek. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy zastosowane materiały odpowiadają wymaganiom Polskich Norm lub Aprobat Technicznych.

W domach jednorodzinnych zwykle stosujemy izolacje typu lekkiego lub średniego stosowane w przypadku posadowienia budynków powyżej zwierciadła wody gruntowej. Izolacja polega na pokryciu ścian powłokami z emulsji, mas dyspersyjnych asfaltowo-gumowych, bitumicznych lub folii PVC. Często jako dodatkowe zabezpieczenie izolacji właściwej stosuje się tzw. folię kubełkową, która dzięki przetłoczeniom jest odsunięta od ściany i umożliwia odprowadzenie wilgoci. Podłoże pod izolację musi być zagruntowane roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową, a izolacja powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jeszcze jednym, ważnym czynnikiem przy stawianiu piwnicy, jest przestrzeganie kolejności prowadzenia robót. Jeżeli w projekcie nie określono inaczej, ściany piwnic można zasypywać nie wcześniej niż po wykonaniu stropu nad piwnicą. Wcześniejsze zasypanie może spowodować katastrofę, ciężar osypującej się ziemi może wepchnąć ściany do środka budynku, a same ściany mogą popękać." Niezwykle istotne jest, aby piwnica była ciepła i sucha.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,872ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

PIORiN przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na uwadze wiosenną intensyfikację prac polowych przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, których przestrzeganie eliminuje...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE