Chwościk atakuje buraki

Opady deszczu, które w ubiegłym tygodniu wystąpiły w wielu rejonach oraz prognozowany na najbliższy okres przebieg pogody z temperaturami powietrza pow.25 0C będzie sprzyjał rozwojowi chwościka buraka.

Chwościk atakuje buraki

Na kilku plantacjach, gdzie dłuższy czas zwarte są międzyrzędzia pojawiły się już pierwsze objawy występowania chwościka buraka (gmina Kościan, Rawicz ). W związku z tym należy niezwłocznie przeprowadzić lustrację plantacji.

Porażenia chorobą najwcześniej można spodziewać się:

· na polach, gdzie buraki cukrowe uprawiane są częściej niż co 4 lata (szczególnie buraki po burakach)

· w rejonach o dużym nasileniu tej choroby w roku ubiegłym i mało skutecznym jej zwalczaniu

· na plantacjach z odmianami bez tolerancji na chwościka buraka

· w lokalizacjach, które sprzyjają utrzymywaniu się dużej wilgotności powietrza w ciągu dnia (rejony łąk, zbiorników  wodnych)

· na polu w miejscu składowania pryzm buraków w poprzednich latach

Zwalczanie chwościka buraka jest najbardziej skuteczne wtedy, gdy oprysk zostanie wykonany  przy wystąpieniu pierwszych porażonych roślinach. Należy pamiętać, że wszystkie fungicydy systemiczne posiadają zdecydowanie lepsze działanie zapobiegawcze, niż lecznicze – patrz tabela poniżej. Nasze zlecenia w tym zakresie są ujęte także w tzw. pakiecie fungicydowym wysłanym do wszystkich plantatorów. Jeżeli chwościka na plantacji nie stwierdzono, to zaleca się wykonanie zabiegu profilaktyczne preparatami o działaniu kontaktowym z zawartością miedzi np. Plonuran płynny lub Yukon.

Źródło: LIZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE