Co drożeje, a co tanieje na rynku zbóż?!

W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu lutowy kontrakt na rzepak nieznacznie podrożał o 0,6% do 360,3 Euro/t (przez dwa tygodnie spadek o 1,4 Euro/t) – podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych.Rzepak na giełdzie wspierała soja oraz wzmożone zakupy kontraktów. Rynek rzeczywisty pozostawał spokojny, a producenci wstrzymują się ze sprzedażą pomimo bliskiej materializacji prognoz wielkiej podaży soi z Ameryki Południowej. Handlowcy śrutą i pochodnymi oczekują spadków cen, zatem wstrzymują się z zakupami. Tymczasem w Niemczech pożar dotknął największą przetwórnię rzepaku „Power Oil Rostock” redukując czasowo jej potencjał produkcyjny. 
 

 

\"\"

 

W Kanadzie w Winnipeg kanadyjski rzepak Canola w kontrakcie na marzec’2014 w ciągu tygodnia nieznacznie staniał z 429,1 CAD/t do 428,9 CAD/t pod presją podaży, jakkolwiek wspierany przez soję. 

W Chicago w ciągu tygodnia kontrakt dla soi na marzec podrożał o 15,2 USD/t do 483,2 USD/t dzięki popytowi ze strony amerykańskich przetwórców oraz popytowi eksportowemu przy ograniczonej podaży surowca w USA. W odróżnieniu od małych zapasów soi w USA, te globalne pozostają duże, a perspektywy dla zbiorów soi w Ameryce Południowej są jeszcze lepsze niż miesiąc temu (zwłaszcza w Brazylii). Wydaje się, że w perspektywie około miesiąca rosnąca podaż z Południowej Półkuli powinna zdusić ceny soi. 

Czytaj także:
Podsumowanie cen na rynku zbóż w 2013r.
Wynikowe szacunki zbiorów rzepaku w 2013!
Długoterminowa prognoza dla unijnego sektora zbóż

Na giełdzie Matif w Paryżu marcowy kontrakt na pszenicę przez tydzień potaniał z 196,8 Euro/t do 192,5 Euro/t na skutek redukcji cen pszenicy na giełdzie w Chicago pod wpływem raportu ministerstwa rolnictwa USA (USDA) z 10 stycznia br., w którym zwiększono prognozy podaży pszenicy na świecie. Francuska pszenica konkuruje obecnie z ziarnem z regionu Morza Czarnego. Egipt poczynił pierwsze zakupy pszenicy z USA, co potwierdza wzrost konkurencyjności pszenicy z tego kierunku. Wczoraj firma analityczna Strategie Grains nieznacznie zmniejszyła szacunki zbiorów pszenicy miękkiej w Unii o 0,3 mln ton do 137,7 mln ton pod wpływem obniżenia szacunków dla Wielkiej Brytanii. 

Tymczasem w Paryżu kontrakty marcowe na kukurydzę podrożały o 1% do 172,8 Euro/t pod wpływem zwyżkowych nastrojów w Chicago. Wzrost za oceanem miał miejsce wbrew korzystnym prognozom globalnego bilansu dla kukurydzy, opublikowanym parę dni temu przez USDA, a dzięki lepszemu niż oczekiwano popytowi eksportowemu.  

Źródło: FAMMU/FAPA, 
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu    
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here