Co przyniosła wizyta Sawickiego w krajach azjatyckich?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z dziennikarzami, aby przedstawić rezultaty zeszłotygodniowej wizyty w krajach azjatyckich.
 

 

\"\"

 

Szef resortu rolnictwa przebywał w Singapurze, Korei Południowej i Chińskiej Republice Ludowej. Wizyta była związana z trwającym embargiem na wieprzowinę z Polski. W trakcie odbywanych rozmów minister przekonywał o tym, że sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń, po znalezieniu w lutym br. dwóch padłych dzików przy granicy z Białorusią, jest całkowicie opanowana i wirus nie migruje.

Podczas wizyty ministrowi towarzyszyli m.in. Krzysztof Jażdżewski p.o. Głównego Lekarza Weterynarii oraz Krzysztof Niemczuk szef Państwowego Instytutu Weterynarii – PIB w Puławach, którzy uczestniczyli również w kilkugodzinnym seminarium w Pekinie.

„To było bardzo ważne seminarium. Po przedstawionych wyjaśnieniach strona chińska, po raz pierwszy w historii, wyraziła wolę zaproponowania regionalizacji eksportu wieprzowiny z Polski” – poinformował minister Marek Sawicki i dodał, że – „jeżeli wyniki inspekcji, która ma się odbyć pod koniec maja będą prawidłowe, to otworzy się możliwość wznowienia eksportu naszej wieprzowiny na ten rynek”. Szef resortu rolnictwa podkreślił przy tym, że bez przeszkód odbywa się eksport wieprzowiny do Wietnamu i Hong Kongu.

Minister Marek Sawicki odwiedził także targi żywnościowe w Seulu i Szanghaju. Na pierwszych z nich swoje produkty prezentowało ponad 40 polskich firm, a w Szanghaju około 60.

Jak podkreślił szef resortu rolnictwa, kraje azjatyckie importowały do tej pory podobną wielkość wieprzowiny jaka trafiała na rynek wschodni.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przedstawił też propozycje zawarte w nowym PROW 2014-2020.
„Główne środki z całej puli 13,5 mld euro kierujemy na wzrost towarowości gospodarstw rolnych i działania prośrodowiskowe” – poinformował minister dodając, że „na pierwszy kierunek przeznaczamy około 7,1 mld euro, a na drugi – 4,4 mld euro”.

Czytaj także:
Polskie produkty z wizytą w Chinach!
Ukraina chce współpracy w sprawie wieprzowiny!
Wymagania eksportowe są zależne od systemu niektórych państw trzecich!

„Wzrost konkurencyjności oraz zwiększenie towarowości gospodarstw rolnych to nasze najważniejsze zadanie, które będziemy realizowali m.in. poprzez modernizację gospodarstw rolnych, restrukturyzację małych gospodarstw, płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, premie dla młodych rolników oraz inne działania” – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister szczegółowo przedstawił warunki, jakie muszą spełnić beneficjenci aplikujący po środki finansowe. Zwrócił jednocześnie uwagę, że głównych celem jaki ma zostać osiągnięty jest to, aby jak najwięcej małych i średnich gospodarstw rolnych osiągnęło trwałą zdolność do samodzielności ekonomicznej poprzez związanie z rynkiem.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here