Co resort rolnictwa robi w sprawie ASF?

Główny Lekarz Weterynarii donosi co jakiś czas o stwierdzeniu ASF u kolejnych dzików. Do tej pory naliczył już 18 takich przypadków. A rolnicy… liczą straty.
 

\"rolnictwo,
 

Z powodu wystąpienie wirusa ASF w Polsce wiele krajów wprowadziło zakaz importu polskiej wieprzowiny. Sytuacja ta jest bardzo dotkliwa dla branży mięsnej. Zakłady mięsne mają kłopoty ze sprzedażą mięsa i wędlin, a producenci trzody skarżą się na niskie ceny skupu trzody.

Dlatego rolnicy i przetwórcy domagają się pomocy ze strony państwa i jak najszybszego wprowadzenia w życie narzędzi, które umożliwiłyby walkę z tym wirusem.
 
Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa minister rolnictwa Martek Sawicki poinformował, że przygotowane są przepisy, które umożliwią szybkie zwalczenie ASF w Polsce. Ministerstwo planuje także pomoc finansową. Ci rolnicy, którzy sami podejmą decyzję o likwidacji produkcji, dostaną rekompensaty za to, że przez 3 lata nie będą hodowali świń. Jeżeli jednak będą musieli zlikwidować stado z polecenia lekarza weterynarii, dostaną pieniądze tylko za usuwane świnie.

Zdrowie zwierząt pod ochroną

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Projekt ten we wrześniu przyjął już Stały Komitet Rady Ministrów.

Jak wyjaśnia nam Dariusz Mamiński, radca ministra rolnictwa, głównym celem projektu regulacji jest ograniczenie na obszarach objętych ograniczeniami w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt, liczby gospodarstw spełniających niskie standardy w zakresie bioasekuracji. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt.

– Osiągnięciu wymienionego celu ma służyć umożliwienie wprowadzenia odpowiednich programów bioasekuracji opracowanych przez Głównego Lekarza Weterynarii. W programie takim zostałyby określone standardy bioasekuracji gospodarstw utrzymujących określony gatunek zwierząt – informuje Mamiński.

\"rolnictwo,
 

W projekcie ustawy przewidziano, że w terminie określonym w programie bioasekuracji posiadacz zwierząt z gatunku objętego programem, przebywających w gospodarstwie, które nie spełnia wymagań w zakresie bioasekuracji, mógłby złożyć oświadczenie, że nie spełni w tym gospodarstwie wymienionych wymagań. Powiatowy lekarz weterynarii wydawałby wówczas decyzję nakazującą w tym gospodarstwie zabicie lub ubój zwierząt z gatunku objętego programem i zakazującą wprowadzania do tego gospodarstwa takich zwierząt.

W takim przypadku posiadacz zwierząt, który wykonał ww. decyzję, otrzymywałby ze środków budżetu państwa:

  • odszkodowanie za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej oraz
  • rekompensatę za nieprzerwane nieutrzymywanie w gospodarstwie zwierząt, których dotyczył wymieniony zakaz.

Gdyby posiadacz zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie niespełniającym wymagań bioasekuracji nie złożył wymienionego oświadczenia w terminie określonym w programie, powiatowy lekarz weterynarii wydawałby z urzędu decyzję nakazującą w tym gospodarstwie zabicie lub ubój zwierząt z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną i zakazującą wprowadzania do niego takich zwierząt. Posiadaczowi zwierząt przysługiwałoby wówczas ze środków budżetu państwa tylko odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta, nie przysługiwałaby natomiast rekompensata.

Czytaj także:
ASF w natarciu. Będą rekompensaty za likwidację produkcji świń?
Zdrowie zwierząt: KE przyjęła dwa wnioski. Priorytetem m.in. zwalczanie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe

Ministerstwo opracowuje także rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń.

Rozporządzenie to uwzględni decyzję KE zmniejszającą strefę ochronną, poprzez zdjęcie restrykcji z dwóch gmin w powiecie suwalskim tj. gminy Jeleniewo i Wiżajny.

Obecnie obszar ochronny składa się z następujących jednostek administracyjnych w województwie podlaskim: miasto Suwałki, miasto Białystok, gminy Wiżajny, Rutka-Tartak, Szypliszki, Jeleniewo, Suwałki i Raczki w powiecie suwalskim, gminy Krasnopol i Puńsk w powiecie sejnieńskim, gminy Augustów z miastem Augustów, Nowinka, Sztabin i Bargłów Kościelny w powiecie augustowskim, powiat moniecki, gminy Suchowola i Korycin w powiecie sokólskim, gminy Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Turośl Kościelna, Tykocin, Zabłudów, Łapy, Poświętne, Zawady i  Dobrzyniewo Duże w powiecie białostockim, powiat bielski, powiat hajnowski, gminy Grodzisk, Dziadkowice i Milejczyce w powiecie siemiatyckim, gmina Rutki w powiecie zambrowskim, gminy Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne, Sokoły, Wysokie Mazowieckie z miastem Wysokie Mazowieckie, Nowe Piekuty, Szepietowo, Klukowo i Ciechanowiec w powiecie wysokomazowieckim.

Ministerstwo rolnictwa pracuje także nad zmianą „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń" i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie. Równocześnie prowadzone są uzgodnienia Głównego Lekarza Weterynarii z Komisją Europejską nad analogicznym programem przewidzianym do realizacji na rok 2015 r.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi.

W 2007 roku występowanie ASF zanotowano na terytorium Kaukazu i Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie oraz na Białorusi. W 2014 roku ASF wykryto na Litwie, w Polsce i na Łotwie

Kamila Szałaj
Redaklcja AgroNews, fot. freeimages.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,550ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

HPAI: Tragedia w kurnikach na Mazowszu. Kolejne 26 ogniska grypy ptaków

Wirus HPAI dziesiątkuje polski drób. W tym roku potwierdzono już 169 ognisk ptasiej grypy. Większość z nich stwierdzono w dwóch województwach o najwyższym w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE