Co robić z omacnicą prosowianką w kukurydzy?

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) jest to motyl nocny (ćma) z rodziny omacnicowatych, szkodnik roślin uprawnych. Omacnica składa jaja na spodniej stronie liści w okolicach nerwu głównego biegnącego wzdłuż liścia, najczęściej są to liście w okolicach kolby. Ze złóż wylęgają się gąsienice i ta forma jest najgroźniejsza larwy z kolei wgryzają się w kolbę lub łodygę. Głównym celem ochrony chemicznej kukurydzy przed omacnicą są gąsienice, które szybko po wylęgnięciu wgryzają się w różne części rośliny. Bardzo ważny jest, zatem termin aplikacji insektycydów.

 

 

\"\"

 

 

\"\"

 

 

W Skrzelewie prowadzone są obserwacje pułapki świetlnej. W pułapce świetlnej 5 lipca było 17 samic i 3 samców dorosłych osobników a w terminie 10 do 13 było chłodno i padał deszcz, co miało wpływ na aktywność tych motyli. Natomiast 19 lipca odłowiono 20 samic i 5 samców.
 

 

\"\"

 

W ochronie kukurydzy przed tym szkodnikiem stosuje się 1 nawet do 3 zabiegów insektycydowych. Oczywiście decyzja ta powinna być poprzedzona lustracją plantacji. Na przykład po stwierdzeniu 6-8 złóż jaj na 100 roślinach powinno być sygnałem do wykonania zabiegu.

Pierwszy zabieg można już wykonać w momencie składania jaj przez motyle i przy założeniu, że wylęgają się już pierwsze gąsienice. Drugi jest bardziej zalecany i przypada zazwyczaj 2 tygodnie później. Po tym czasie nastąpi okres licznych wylęgów gąsienic ze złóż jaj.

Z racji trudności sprzętowych (brak opryskiwaczy specjalistycznych) większość rolników, nie może wykonać pełnej ochrony kukurydzy przed tym szkodnikiem, dlatego alternatywą może być opryskiwacz turbinowy, przy czym trzeba pamiętać, aby w czasie siewu pozostawić ścieżki technologiczne, co 80-90 m. Jest to rozwiązanie już dla gospodarstw średnich, mogą to być dwie wersje zawieszana i przyczepiana.

 

\"\"

 

Trzeba o tym pamiętać, że do takiego opryskiwacza potrzebny jest ciągnik o mocy zaczynający się od 120 KM, ponieważ aby wytworzyć właściwy strumień powietrza, który rozprowadza ciecz roboczą, turbina powietrzna potrzebuje dużej mocy ciągnika.

Źródło i fot.:Tadeusz Szymańczak
Redakcja AgroNews

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości od BASF na nowy sezon

BASF Polska, dział Agricultural Solutions zaprosił 29 listopada 2023 r. przedstawicieli mediów rolniczych na konferencję prasową do Centrum Olimpijskiego – siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics