Co rosyjski zakaz oznacza dla sektora rybołówstwa?

Rosja jest szóstym rynkiem eksportowym UE dla produktów sektora rybołówstwa, ale eksport rybołówstwa objęty zakazem stanowi mniej niż 2% całkowitej wartości ryb i akwakultury produktu rocznego UE (144 mln €  w roku 2013).

\"rolnictwo,
 

 

Produkty rybołówstwa objęte zakazem to: żywe, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, w solance i wędzone ryby, mięczaki i skorupiaki, które są głównie eksportowane do Rosji przez Danię, Łotwę, Wielką Brytanię, Irlandię, Estonię, Hiszpanię i Francję.

Doszło do wymiany listów przez Komisarz do spraw Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Marią Damanaki z władzami Wielkiej Brytanii i włoską prezydencją. Jej urząd pozostaje w kontakcie z władzami Finlandii i Danii.

Komisarz polecił urzędnikom kontynuowanie pracy ze wszystkimi potencjalnie zainteresowanymi państwami członkowskimi, jak również z całym sektorem przemysłu rybnego w monitorowaniu wszystkich faktów służących dogłębnej analizie wpływu rosyjskiego embarga.

Czytaj także:
Rosyjskie embargo – działania Rządu
Nadzwyczajne wsparcie dla sektora owoców i warzyw!
Polscy celnicy aresztowali polskie mięso
Polskie jabłka czeka długa podróż
KE daje kolejne 30 mln euro na znalezienie nowych rynków zbytu

Nowy instrument finansowy przewidziany przez wspólną politykę rybołówstwa (WPRyb) – Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR) – to dotacje dla przybrzeżnych państw członkowskich na pokrycie kosztów przechowywania produktów z sektora połowów, które nie mogą być przedmiotem obrotu dopóki nie zostaną znalezione nowe rynki zbytu. Wsparcie to jest zarządzane przez państwa członkowskie i jest dostarczane Organizacjom Producentów. Może być pozyskane na warunkach określonych w art. 30 o wspólnej organizacji rynku oraz w art. 67 EFMR.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źródło: KE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here