Zboża pod presją wysokiej podaży

W tym tygodniu odnotowano spadki notowań zbóż w kontraktach terminowych na unijnych i amerykańskich giełdach. Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext potaniała przez ostatni tydzień o 2,4% do 170,8 EUR/tonę, natomiast kukurydza o 2,5% do 148,5 EUR/tonę – informuje FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,
 

Jak wynika z analizy FAMMU/FAPA, obecne zniżkowe tendencje odzwierciedlają przede wszystkim poprawiające się prognozy zarówno unijnej, jak i światowej produkcji zbożowej. Na unijne giełdy wpływają też najprawdopodobniej obecne nastroje panujące w USA, gdzie w kończącym się tygodniu przeważały znaczne zniżki. Także zaostrzająca się konkurencja o kluczowe rynki zbytu ze strony krajów basenu Morza Czarnego przyczynia się do spadków. W sierpniu br. Rosja intensywnie eksportowała zboża pomimo utrzymujących się napięć w konflikcie na Ukrainie. Znaczna deprecjacja rosyjskiego rubla wpływała korzystnie na eksport z tego kraju. Jednak ostatnie umocnienie się notowań rosyjskiej pszenicy w eksporcie wpłynęło na wyniki przetargu na dostawy do Egiptu. W tym tygodniu GASC dokonał zakupu 120 tys. ton francuskiej i rumuńskiej pszenicy. W przypadku francuskiego ziarna był to pierwszy zakup od ośmiu miesięcy. Pomimo to handlowcy są sceptyczni co do kontynuacji dostaw francuskiej pszenicy na ten jeden z kluczowych rynków zbytu.

Czytaj także:
Rosyjskie embargo – działania Rządu
Nadzwyczajne wsparcie dla sektora owoców i warzyw!
Polscy celnicy aresztowali polskie mięso
Polskie jabłka czeka długa podróż
KE daje kolejne 30 mln euro na znalezienie nowych rynków zbytu

Od początku br. GASC kupował przede wszystkim rosyjską, rumuńska i ukraińską pszenicę. Jednak ostatnie podrożenie rosyjskiej pszenicy w eksporcie przyczyniło się do zaakceptowania oferty francuskiej – 60 tys. ton po cenie 240,4 USD/tonę (na bazie fob + koszty frachtu w wysokości 17,5 USD/t). Drugą ofertą przyjętą przez GASC w czasie ostatniego przetargu było 60 tys. ton rumuńskiej pszenicy od firmy Bunge po cenie 247,24 USD/tonę (fob + koszty frachtu w wysokości 12,64 USD/tonę). Tymczasem rosyjska pszenica była oferowana po cenie 252,6 USD/tonę przez Cargill, po 253,28 USD/tonę przez Glencore, po 256,24 USD/tonę przez Nidera, po 251,95 USD/tonę przez Noble, po 257 USD/tonę przez Vitol oraz 252,5 USD/tonę przez Venus.

\"rolnictwo,
 

W przypadku rynku amerykańskiego bieżący tydzień przyniósł wyraźne zniżki notowań giełdowych zbóż. Pszenica w najbliższym kontrakcie na CBoT potaniała o 5,6% do 193 USD/tonę, natomiast kukurydza – o 7,2% do 132,2 USD/tonę. Na ostatnie spadki miały wpływ przede wszystkim trzy ważne czynniki –  informuje FAMMU/FAPA.

Po pierwsze, nieoficjalne prognozy tegorocznych zbiorów kukurydzy i soi bazujące na poprawie plonów są rekordowo wysokie. W tym tygodniu niezależna firma analityczna FCStone podała prognozę plonów kukurydzy w USA w wysokości 174,1 buszli z akra, co w przeliczeniu dawałoby poziom produkcji w wysokości aż 370 mln ton. Jest to prognoza znacznie przekraczająca oficjalne szacunki. W sierpniowym raporcie USDA podało wysokość tegorocznej produkcji kukurydzy w USA w wysokości 356,3 mln ton. W przyszłym tygodniu (11 września br.) spodziewany jest kolejny raport Amerykańskiego Departamentu Rolnego. Uczestnicy rynku zbożowego oczekują dodatniej korekty prognoz. Drugim czynnikiem wpływającym na zniżki cen zbóż w Stanach są bardzo dobre wyniki tygodniowej oceny kondycji upraw kukurydzy oraz soi. To wpływa na zwiększony optymizm co do wyniku tegorocznych zbiorów obu tych kluczowych gatunków. Trzecim czynnikiem zniżkowym jest umacniający się dolar amerykański. Silny dolar niestety osłabia konkurencyjność amerykańskiej pszenicy w eksporcie, wpływając więc pośrednio na spadki jej notowań giełdowych.

Redakcja AgroNews, źródło: FAMMU/FAPA, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here