Copa Cogeca apeluje o dodatkowe wsparcie dla producentów warzyw i owoców. \”Sytuacja jest krytyczna\”

Copa Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej, w którym domagają się dodatkowego wsparcia dla producentów warzyw i owoców, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiego embarga, ostrzegając, że sytuacja jest krytyczna.

 

\"rolnictwo,
 

– Podjęte do tej pory działania, które miały pomóc producentom poradzić sobie ze skutkami rosyjskiego embarga, stanowią krok we właściwym kierunku, jednak ceny niektórych warzyw i owoców są znacznie niższe niż w latach ubiegłych. Ceny rynkowe nie pokrywają nawet kosztów produkcji, a producenci mają poważne problemy z płynnością finansową – powiedział Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Dlatego też Copa Cogeca apelują o przegląd unijnego programu tak, by nie dopuścić do dalszego pogorszenia się sytuacji rynkowej warzyw i owoców letnich takich jak brzoskwinie i nektaryny oraz owoców miękkich w kolejnym sezonie.

W ramach tego programu, wycofywanie produktów przeznaczonych na darmową dystrybucję zależy od zapotrzebowania zgłaszanego przez organizacje charytatywne, a możliwości magazynowania są ograniczone. Dlatego też należy zwiększyć rekompensaty za wycofywanie towarów na inne przeznaczenia, np. do produkcji kompostu czy biogazu, a także uwzględnić koszty transportu i udostępnić dodatkowe magazyny na kolejny sezon. Copa i Cogeca domagają się również zakwalifikowania owoców letnich i miękkich do programu, by nie dopuścić do ponownego załamania się rynku tych produktów w kolejnym sezonie.

– Apelujemy do Komisji o przyznanie państwom członkowskim 5000 ton na odpowiednie zastosowania. Na zakończenie, fundusze przeznaczone na ten program powinny pozostać do dyspozycji sektora warzyw i owoców, gdyż do tej pory nie wykorzystano w pełni dostępnych środków – czytamy w komunikacie Copa-Cogeca.

Czytaj także:
Copa-Cogeca za uproszczeniem WPR. "Ryzyko błędów wysokie"
Piechociński: Polskie firmy poradziły sobie z rosyjskim kryzysem. Eksport rośnie
Ponad 900 ton jabłek i żadnej czereśni. Jak wyglądał nasz eksport do Rosji przed i po wprowadzeniu embarga?

Pekka Pesonen zauważył, że w ubiegłym roku producenci owoców letnich i miękkich ponieśli poważne straty, a środki wsparcia zostały wprowadzone zbyt późno, dopiero pod koniec sierpnia.

– By można było odbudować produkcję kolejny sezon będzie musiał być naprawdę korzystny. Trzeba działać – napisano w komunikacie Copa-Cogeca.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ Isabelle Hurbain

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here