Copa-Cogeca: obcięcie wydatków na rolnictwo stwarza zagrożenie

  Copa i Cogeca apelują o nieobcinanie unijnych wydatków na rolnictwo po 2020 r.

  rolnictwo, portal rolny, prow, pomoc unijna dla rolników, prow 2014-2020, WPR, dopłaty bezpośrednie

  Europejskie organizacje rolnicze są rozczarowane zmniejszeniem wydatków na rolnictwo po 2020 roku. Apelują o niezmniejszanie budżetu.

  Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu UE na lata 2021-2027. Zakłada ona wydatki na poziomie 1,246 biliona euro. Z tego na Wspólną Politykę Rolną miałoby być przeznaczone 378,9 mld euro. A to oznacza, że w porównaniu do obecnej perspektywy finansowej, przyszły budżet będzie zmniejszony o 5 proc.
  Już wiadomo, że kraje członkowskie muszą się liczyć ze zmniejszeniem dopłat bezpośrednich. Wynika to głównie z uszczuplenia wpływów do unijnego budżetu po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

  Obcięcie wydatków na rolnictwo stwarza zagrożenie

  Jednak zdaniem Copa i Cogeca cięcia wydatków na rolnictwo to bardzo złe rozwiązanie. Dlatego apelują o utrzymanie i stabilizację budżetu WPR w wartościach rzeczywistych po 2020 roku.

  – Copa i Cogeca odrzucają wszelkie propozycje cięć w wydatkach na WPR w przyszłym budżecie UE. Dochody rolników już są o 40 proc. niższe od średnich zarobków w innych gałęziach gospodarki. A to przecież rolnicy wytwarzają wysokiej jakości żywności każdego dnia i to od nich wymaga się coraz większej zrównoważoności i energiczniejszych działań w zakresie walki ze zmianami klimatu. Zaproponowane cięcia budżetowe zagrażają nie tylko utrzymaniu rodzin rolniczych i znacznej części unijnych obszarów wiejskich, lecz również osiągnięciu celów środowiskowych i społecznych UE. Doceniamy wysiłki Komisji na rzecz zwiększenia zasobów UE, by sprostać przyszłym potrzebom politycznym, trzeba jednak zrobić więcej dla Europy i europejskich rolników. Pochwalamy również gotowość państw członkowskich do zwiększenia swojego wkładu do budżetu na rzecz przyszłości Europy – powiedział przewodniczący Copa Joachim Rukwied, wyjaśniając dlaczego nie należy ograniczać wydatków na rolnictwo w przyszłym budżecie UE.

  Z kolei przewodniczący Cogeca Magnusson zauważył, że skoro w najbliższych latach trzeba będzie wyżywić coraz większą liczbę ludności, to nie jest to odpowiedni moment na obcinanie wydatków.

  –  Aktualny budżet kosztuje każdego z obywateli UE mniej niż filiżanka kawy dziennie, a w zamian zapewnia wysokiej jakości, bezpieczną, odżywczą żywność dla 500 mln konsumentów, a także przyczynia się do ochrony środowiska, wzrostu i zatrudnienia. Wydatki na rolnictwo stanowią świetną inwestycję dla obywateli całej UE, muszą więc zostać utrzymane i ustabilizowane. Dlatego też zdecydowanie popieramy zaproponowane zwiększenie wydatków na badania naukowe i innowacje w sektorze rolnym i biogospodarki. My, rolnicy i spółdzielnie rolnicze jesteśmy gotowi do działania – powiedział Magnusson.

  oprac. Kamila Szałaj, fot. John Deere

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here