Copa-Cogeca proponuje zmiany w nowej WPR. \”Rolnicy nie mogą tracić dopłat przez drobne pomyłki\”

Przewodnicząccy grupy roboczej „Płatności bezpośrednie i zazielenianie” Copa-Cogeca, Udo Hemmerling, na wysłuchaniu zorganizowanym przez Komisję ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego mówił, że nie można dopuścić do sytuacji, w której rolnicy utracą całą płatność w przypadku popełnienia drobnych błędów przy wdrażaniu instrumentów zazieleniania w ramach nowej WPR.

\"rolnictwo,
 

– Chcemy, aby wdrażanie nowej WPR się powiodło, gdyż może na niej skorzystać całe społeczeństwo. W pierwszym roku obowiązywania reformy potrzebujemy jednak więcej tolerancji – powiedział Hemmerling.

– Instrumenty zazieleniania są wielce zbiurokratyzowane. Zmniejszenie biurokracji ułatwiłoby rolnikom osiągnięcie pożądanych korzyści środowiskowych. Cieszymy się, że komisarz ds. rolnictwa, Phil Hogan, rozpoczął proces uproszczenia WPR w tym roku. Weźmiemy w nim aktywny udział. Wysłuchał on już naszych obaw i przesunął termin składania wniosków o pomoc w tym roku. Czekamy na więcej podobnych rozwiązań, by zwiększyć pewność prawa rolników – dodał.

Czytaj także:

ARiMR przyjmuje wnioski o wypłatę rekompensat hodowcom trzody chlewnej
Rolnicy złożyli prawie pół miliona wniosków o dopłaty. W tym roku mają więcej czasu

Zdaniem Hemmerlinga trzeba na przykład wyjaśnić definicję trwałych użytków zielonych obejmującą okres pięciu lat oraz uprościć zasady rządzące obszarami proekologicznymi, by rolnicy nie musieli wyłączyć części swoich gruntów z produkcji.

– Należy także poprawić zapisy odnośnie zmniejszenia dopłat na rzecz zazieleniania i sankcji. Utrata całości dopłaty na rzecz zazieleniania w przypadku popełnienia niewielkich błędów w momencie realizacji zazieleniania stanowi poważną karę, którą trudno będzie rolnikom udźwignąć. Wykroczenie poza 30%-ową redukcję płatności jest nie do przyjęcia w 2018 r.”, ostrzegał. „Należy uruchomić możliwości kryjące się w nowych programach rozwoju obszarów wiejskich, poprzez przyśpieszenie procesu przyjmowania pozostałych programów krajowych/ rozwoju obszarów wiejskich – mówił przewodniczący.

Jego zdaniem należy zapewnić równe warunki w całej UE w zakresie zasady wzajemnej zgodności.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ Pictures Of Money

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here