Copa-Cogeca wzywa do szybkiej decyzji w sprawie przyszłości budżetu UE

W okresie poprzedzającym szczyt głów państw i rządów w dniach 20-23 listopada 2012, Copa- Cogeca podkreśliła potrzebę szybkiej i pozytywnej decyzji w sprawie europejskiego budżetu na lata 2014-2020.

Przemawiając w Brukseli, Przewodniczący Copa Gerd Sonnleitner powiedział: „Komisja opracowała ambitny plan reformy Wspólnej Polityki Rolnej, który sprawi że rolnicy będą musieli pracować więcej za dużo mniej pieniędzy i który może mieć znaczący wpływ na ich decyzje w sprawie produkcji oraz sytuację finansową. Tymczasem, ministrowie rolnictwa UE oraz Parlament Europejski nie będą w stanie zadecydować, które instrumenty wprowadzić dopóki nie poznają budżetu dostępnego na finansowanie przyszłej WPR”.

„Rolnicy muszą podejmować decyzje w sprawie inwestycji i produkcji z dużym wyprzedzeniem, a niewiele ponad rok przed wejściem w życie nowej WPR, nikt nie jest w stanie im powiedzieć, jakie będą skutki reformy. Dlatego wzywamy głowy państw i rządów do podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie przyszłego budżetu UE i to jak najszybciej” dodał.

Christian Pees, przewodniczący Cogeca dodał: „Rolnicy i ich spółdzielnie już stają przed wysokiego stopnia ryzykiem ze względu na ceny i brak pewności wynikającej z coraz bardziej niestabilnych rynków światowych towarów rolnych, nie powinno ono być potęgowane działaniami polityków. W związku z tym kluczowe znaczenia ma błyskawiczna decyzja”.

Copa-Cogeca apeluje o utrzymanie środków na WPR do roku 2020 co najmniej na obecnym poziomie. Do tego nawołują również państwa członkowskie i posłowie do PE. „Europejski sektor rolnictwa i 28 milionów pracowników gospodarstw może wnieść potężny wkład do stabilności ekonomicznej i dobrobytu. Ale potrzebna jest silna WPR, aby w jak największym stopniu wykorzystać ten potencjał i sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie”, podsumował Pan Pees.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: COPA-COGECA,
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here