Copa i Cogeca: uproszczenie zazieleniania nie ułatwi pracy rolnikom

Zdaniem unijnych organizacji rolniczych Copa i Cogeca plany Komisji w zakresie uproszczenia instrumentów zazieleniania Wspólnej Polityki Rolnej nie ułatwią pracy rolnikom.

 

\"\"

 

– Pochwalamy program komisarza Hogana w zakresie uproszczenia, jednak do tej pory rolnicy nie odczuwają żadnych wymiernych korzyści z nim związanych. Aktualnie omawiane propozycje dotyczące uproszczenia zazieleniania nie ułatwią życia rolnikom. Rolnicy potrzebują więcej pewności, a nie coraz bardziej złożonych zasad. Przewodniczący organizacji rolniczych i spółdzielczych z całej UE prowadzili intensywne dyskusje na ten temat w tym tygodniu. Jest to nasz główny priorytet – uważa przewodniczący Copa, Martin Merrild.

I dodaje, że Copa i Cogeca nie mogą zgozić się na zakaz stosowania pestycydów na uprawach roślin białkowych w ramach obszarów proekologicznych, który chce wprowadzić Komisja.

– To niczego nie upraszcza. Musimy doprowadzić do umożliwienia stosowania środków ochrony roślin na uprawach wiążących azot, obszarach ugorowanych i międzyplonach pokrywie zielonej w ramach obszarów proekologicznych – podkreślił.

Merrild zwraca uwagę, że propozycja KE sprawi, iż okres ugorowania wydłuży się z 6 do 9 miesięcy, a okres utrzymania międzyplonów i pokrywy zielonej będzie wynosił 10 tygodni.

Zdaniem Merrilda są proste sposoby na ułatwienie pracy rolnikom.

– Należy wyjaśnić definicję trwałych użytków zielonych i przyznać więcej elastyczności w odniesieniu do odmian obecnych w mieszankach nasion. Co więcej, trzeba uznać pszenicę durum i pszenicę miękką za dwie różne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw – radzi przewodniczący Copa.

 

Redakcja AgroNews, fot.:pixabay.com,
Źródło: Copa i Cogeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here