Czarnej porzeczki będzie nawet o połowę mniej. A co z ceną?

Zdaniem Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki w tym roku zbiory tych owoców mogą być nawet o połowę niższe od ubiegłorocznych.

\"rolnictwo,

 

Jak informuje portal SadyOgrody.pl, KSPCP szacuje, że wysokość strat na plantacjach jest zróżnicowana i wynosi od 20 do 80 proc. Większe straty obserwuje się na kwaterach niżej położonych oraz na odmianach wczesnych. Również rzeczoznawcy GUS oceniają, że na plantacjach krzewów owocowych najbardziej ucierpiały wczesne odmiany porzeczek czarnych, których grona są znacznie skrócone i przestrzelone.

Przymrozki zdziesiątkoway plantacje czarnej porzeczki

Mniejszym plonom winne są przede wszystkim wiosenne przymrozki. Najbardziej we znaki dały się minusowe temperatury w nocy 17 kwietnia i 10 maja. Producenci wczesnych odmian czarnej porzeczki są zrozpaczeni. W tym roku nie zbiorą nic, bo nawet jeśli jakieś owoce pojawią się na krzakach, to będzie ich tak mało, że nie opłaci się wjeżdżać kombajnem. Zbiór ręczny? Owszem, ale wtedy cena skupu musiałaby być przyzwoita. A na to się nie zanosi. Przez ostatnie trzy lata zakłady przetwórcze płaciły ok. 50 gr za kg tych owoców. A w tym sezonie już zapowiadają, że wielkiego wzrostu cen nie będzie, bo mają spore zapasy z poprzedniego roku.

Niska opłacalność, mniej ochrony

Ale przymrozki to nie jedyny winowajca mniejszych plonów czarnej porzeczki. Na wielu plantacjach krzewy wchodziły w sezon wegetacyjny w nie najlepszej kondycji. Niska opłacalność uprawy tych owoców sprawiła, że plantatorzy zwyczajnie nie mieli pieniędzy na zabiegi ochronne i nawożenie w pełnym zakresie.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Danuta Adamiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here