Cztery nowe przypadki wścieklizny

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czterech przypadków wścieklizny u zwierząt (nr 16 – 19 w 2022 r.), w tym trzech u zwierząt dzikich i jednego u zwierzęcia domowego, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Lublinie.

Cztery nowe przypadki wścieklizny
Cztery nowe przypadki wścieklizny

Przypadek wścieklizny nr 2022/16 został stwierdzony 17.02.2022 w miejscowości Dęblin, gmina Dęblin, powiat rycki, województwo lubelskie, u padłego lisa.

Przypadek wścieklizny nr 2022/17 został stwierdzony 02.03.2022 w miejscowości Dęblin, gmina Dęblin, powiat rycki, województwo lubelskie, u padłego lisa.

Przypadek wścieklizny nr 2022/18 został stwierdzony 01.03.2022 w miejscowości Karczew, gmina Karczew, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłego psa. Jest to drugi przypadek u zwierzęcia domowego w bieżącym roku. Zwierzę nie było szczepione przeciwko wściekliźnie.

Przypadek wścieklizny nr 2022/19 został stwierdzony 01.03.2022 w miejscowości Glinianka, gmina Wiązowna, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Zestawienie dotyczące przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze stwierdzonych w Polsce w 2022 r. (stan na 06.03.2022 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo Powiat Liczba przypadków Gatunki
lubelskie rycki 2 lisy
mazowieckie miński 1 lis
otwocki 4 lisy (3) i pies (1)
radomski 3 lisy (2) i pies (1)
szydłowiecki 1 lis
m. st. Warszawa 6 lisy
wołomiński 1 lis
świętokrzyskie starachowicki 1 lis
SUMA   19  

 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim.

Źródło: GIW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics