Czy jęczmień i kukurydza wyprą pszenicę

W przyszłym sezonie wzrosnąć do 0,9 mln t ma produkcja pasz dla bydła, a produkcja pasz dla trzody i drobiu ma pozostać na podobnym poziomie.
 

W stosunku do zużycia paszowego (łącznie przemysłowego i w gospodarstwach) poszczególnych gatunków zbóż, analitycy Tallage prognozują, że w Polsce w bieżącym sezonie znacznie zmniejszy się zużycie pszenicy (z 3,5 do 2,6 mln t), co zostanie z naddatkiem zrównoważone przez większe zużycie jęczmienia (z 2,2 do 2,8 mln t) oraz kukurydzy (z 1,7 do 2,5 mln t).

 

\"Czy

 

Podobne zmiany w zużyciu zbóż zachodzą na poziomie całej UE. W sezonie 2012/13 mniejsze o 5,2 mln t (- 9,9%) będzie wykorzystanie pszenicy na pasze, wzrośnie natomiast o 0,3 mln t (+0,8%) wykorzystanie jęczmienia i o 1,5 mln t (+3,0%) kukurydzy. Naszym zdaniem tak duży wzrost wykorzystania paszowego kukurydzy w Polsce jak prognozuje Tallage będzie trudny do osiągnięcia. Dotychczasowe wyniki handlu zagranicznego oraz prognozy na najbliższe miesiące świadczą o tym, że to eksport zagospodaruje większość wzrostu produkcji kukurydzy w sezonie 2012/13.
 

Obecna relacja cen pszenicy i kukurydzy rzeczywiście zachęca do zwiększania proporcji tego drugiego gatunku zboża w paszach. Jeżeli jednak będzie utrzymywało się wysokie tempo eksportu i wykorzystania paszowego, ta relacja może się wkrótce zmienić.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here