Czy minister rolnictwa zwiększy pulę środków na pomoc suszową?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła przyjmowanie wniosków o pomoc suszową. Jak na razie szkód jest na kwotę 2,11 mld złotych. To o ponad 600 mln zł więcej niż wynosi pula rządowej pomocy. A jeszcze nie wszystkie wnioski dotarły do Agencji. Czy ministerstwo rolnictwa zwiększy kwotę pieniędzy na pomoc dla rolników?

rolnik, rolnictwo, Pomoc suszową, Pomoc suszowa, susza, ARiMR, Jan Krzysztof Ardanowski

16 listopada zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc suszową.

– Do 15 listopada do biur powiatowych ARiMR wpłynęło od rolników blisko 327 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2,11 mld zł – informuje ARiMR.

A to oznacza, że pula rządowej pomocy została przekroczona o ponad 600 mln zł. Kwota ta jeszcze wzrośnie, gdy spłyną wszystkie wnioski od rolników.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wielokrotnie zapowiadał, że jeżeli kwota przyznanej pomocy przekroczy poziom środków, jaki rząd przeznaczył na ten cel (1,5 mld zł), to znajdą się dodatkowe pieniądze. Czy wywiąże się z tej obietnicy? O to zapytaliśmy rzecznika prasowego resortu – póki co czekamy na odpowiedź.

Do 15 listopada Agencja wypłaciła rolnikom 1,16 mld zł rekompensat. Wydała ponad 173 tys. decyzji przyznających pomoc w łącznej wysokości ponad 1,27 mld zł i zrealizowała prawie 161 tys. płatności.

Pomoc suszowa – dla kogo?

Wsparcie jest przewidziane dla rolników, w których gospodarstwach szkody objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy. Tacy rolnicy mogą liczyć na 500 zł do ha. Ci, u których straty te były większe – powyżej 70 proc. – dostaną 1000 zł do ha. Jeśli jednak uprawy nie były ubezpieczone, wówczas stawka pomocy jest pomniejszana o połowę.

Kamila Szałaj

1 KOMENTARZ

  1. Do dziś brak pomocy. Miałem ziemniaki, kolega po sąsiedzku buraki również nic nie dostał. Inny sąsiad również ziemniaki – brak wypłaty.. Skończyły się pieniądze, i co dalej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here