Czy Polsce zagraża spadek żyzności gleb?

8 grudnia w ministerstwie odbyło się seminarium pt. „Czy Polsce zagraża spadek żyzności gleb?”.
O roli zawartości materii organicznej w glebie, jej znaczeniu w produkcji rolnej mówili minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz dyrektor Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach Wiesław Oleszek.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na niepokojące zjawiska jakie od lat zachodzą w całym rolnictwie. „Ekonomizacja i uprzemysłowienie rolnictwa wpływają na realizację bardzo krótkich celów” – powiedział minister dodając, że „należy wziąć pod uwagę również i to, że gdyby gleby były znacznie zasobniejsze w próchnicę, to skutki tegorocznej powodzi byłyby też łagodniejsze”.

„Rolnictwo to nie tylko produkcja dobrej żywności, ale to także sprawa przeciwdziałania zmianom klimatycznym”
– podkreślił minister Marek Sawicki.

Minister zwrócił również uwagę, że kwestia zasobności gleb w materię organiczną musi mieć też swoje odbicie w toczącej się dyskusji o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

Dyrektor Wiesław Oleszek przedstawił wyniki wieloletnich badań gleb w Polsce. Zwrócił uwagę na znaczny spadek zawartości materii organicznej w najlepszych zmeliorowanych glebach. W ciągu 30 lat straty te osiągnęły 40% początkowej zawartości.

Szef instytutu podkreślił, że dzisiejsze seminarium jest pierwszym z całego cyklu spotkań poświęconych temu zagadnieniu.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Farma Mleka wprowadzała konsumentów w błąd! UOKiK nałożył grzywnę

Nieprawdziwe informacje o skali działalności, nierealne plany na przyszłość – spółka Farma Mleka umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd po to, aby zachęcić ich do...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,949ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE