Czy polska żywność cieszy się popularnością i zainteresowaniem konsumentów?

O tym, że polska żywność cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem konsumentów w kraju i poza jego granicami mówił podczas konferencji prasowej minister Stanisław Kalemba.
 

 

\"\"

 


W porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. za 10 miesięcy bieżącego roku odnotowujemy znaczący wzrost wartości eksportu, do poziomu 16,4 mld euro – podkreślił szef resortu rolnictwa i zwrócił uwagę na dwukrotnie wyższą dynamikę eksportu artykułów rolno-spożywczych w stosunku do innych działów gospodarki.

Produktami, których sprzedaż do zagranicznych odbiorców wzrosła najbardziej są: nasiona rzepaku i żyta, olej rzepakowy, pszenica, jabłka, mrożone mięso wołowe oraz sery.

Na pierwszym miejscu wśród największych naszych parterów handlowych niezmiennie pozostaje Republika Federalna Niemiec.

W październiku wartość sprzedaży polskich produktów do tego kraju wyniosła 3,7 mld euro, czyli o około 16% więcej niż w roku ubiegłym. Daje to największe dodatnie saldo, na poziomie 1,1 mld euro – powiedział minister i przypomniał, że Niemcy najchętniej kupują polskie soki owocowe, drób i ryby. Kolejnymi największymi odbiorcami naszej żywności są: Rosja i Wielka Brytania. Mimo zastrzeżeń do polskiej żywności, jakie miały Czechy i Słowacja, rośnie eksport również do tych państw.

W odniesieniu do wartości salda najlepsze wyniki osiągamy w wymianie handlowej z Niemcami (+1,1 mld euro), Rosją (+976 mln euro), Wielką Brytanią (+918 mln euro), Republiką Czeską (597 mln euro) i Francją (+531 mln euro).

W październiku tego roku dodatnie saldo w handlu produktami rolno-spożywczymi osiągnęło wartość 4,8 mld euro, a prognozy wskazują na to, że rok zamkniemy na poziomie 5,5 mld euro – poinformował Stanisław Kalemba

Konferencja była również okazją, aby poinformować o realizacji płatności obszarowych. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross przypomniał, że w roku 2013 o płatności bezpośrednie ubiega się 1 356 110 rolników, a koperta finansowa wynosi 14 909 443 140 zł. Natomiast na realizację płatności bezpośrednich na grudzień b.r. Agencja otrzymała kwotę ok. 2, 3 mld zł.

Do 10 grudnia płatności zostały przekazane na rachunki bankowe 181 932 rolników, co stanowi 13,4 % beneficjentów, na kwotę 995 191 279,57 zł – 6,7 % koperty finansowej.

Czytaj także:
Kolejne awersje do Polskich produktów
Czy to koniec dobrej passy producentów indorów?
Polska przeciw znakowaniu mięs!

Płatności bezpośrednie wypłacane są od 2 grudnia. Od 16 października wypłacane są także płatności ONW, a w tym roku po raz pierwszy w historii Agencji wraz z nimi płatności rolno-środowiskowe. Sumując wszystkie te płatności obszarowe do końca roku wypłacimy rolnikom około 4 mld zł – podał prezes ARiMR.

W pierwszej kolejności płatności otrzymują rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Minister Kalemba zapewnił, że ARiMR jest dobrze przygotowana do realizacji tych zadań i podziękował nowemu ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi za zapewnienie środków na realizację tych wypłat.

Korzystając z okazji, na zakończenie spotkania, minister Stanisław Kalemba przekazał wszystkim producentom i konsumentom żywności serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Niech światło z Betlejem wspomaga nas wszystkich w tej pracy na rzecz polskiego sektora rolno-spożywczego.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here