Czy unikniemy kar za nadmiar mleka?

Polska walczy na forum unijnym o to, aby polscy rolnicy nie zapłacili ok. 50 mln euro za przekroczenie kwoty mlecznej w roku 2013/2014. Jest szansa, że w naszych staraniach poprze nas Rada UE.
 

 

\"\"

 

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że Rada UE może w poniedziałek poprzeć taką zmianę przeliczania kwot, która pozwoli uniknąć kar za nadprodukcję mleka w Polsce w minionym roku i częściowo w tym roku. Chodzi o tzw. korektę tłuszczową- podaje "Rzeczpospolita".

Sawicki bierze w poniedziałek udział w spotkaniu ministrów rolnictwa krajów UE. Ministrowie omawiają m.in. sytuację sektora mlecznego i przyszłość rynku mleka po wygaśnięciu kwot mlecznych w marcu 2015 r.
Jak poinformował Sawicki w przerwie spotkania, kilka państw, w tym Polska, wystosowało postulat, który może pozwolić na uniknięcie kar za przekroczenie kwot mlecznych. Chodzi o uwzględnienie w przeliczaniu kwot tzw. korekty tłuszczowej, czyli – jak tłumaczył minister – przelicznik mleka poprzez wyliczenie ilości produkowanego tłuszczu.

– My dzisiaj mamy za poprzedni rok przekroczenie, które będzie kosztowało polskich rolników około 50 mln euro – jest to znacząca kwota. Gdyby wprowadzono korektę tłuszczową, to tej kwoty nie zapłacimy – powiedział Sawicki.
Dodał, że jeśli tempo produkcji utrzymałoby się na obecnym poziomie, to nadprodukcja mleka za ten rok może byćjeszcze większa-czytamy w gazecie.

Czytaj także:
Ceny skupu mleka na niższym poziomie?
Zbliża się niekorzystny czas dla branży mleczarskiej
Smak odzyskanej wolności

– I wtedy ta kara za nadprodukcję może być wyższa niż 30 groszy od litra, tak jak to w tej chwili wynosi, więc korekta tłuszczowa z pewnością rozwiązuje w pełni problem jeśli chodzi o rok miniony, natomiast częściowo jeśli chodzi o rok przyszły – zaznaczył Sawicki.

– Jestem raczej optymistą, że dzisiaj po południu uzyskamy stosowną większość" – zaznaczył minister. Zauważył, że do tego wystarczy brak sprzeciwu Francji. Dodał, że gdyby postulat dotyczący przeliczania kwot uzyskał większość ministrów, to potrzebne byłoby jeszcze stanowisko komisarzy, co by pozwoliło jeszcze w lipcu zamknąć sprawę.

Kwotowanie produkcji mleka będzie obowiązywać do 31 marca 2013 r. Po tej dacie, UE – po niemal 30 latach – uwolni swój rynek mleka.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża i oleiste taniały po publikacji miesięcznych prognoz USDA

W czwartek Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował swoją comiesięczną prognozę podaży i popytu w skali kraju (USA) i globalnie. Zawarte dane były prospadkowe dla...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics