Czynniki pobudzające ceny zbóż

W minionym tygodniu w Europie wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy na fali obaw, wywołanych przymrozkami, o argentyńskie zasiewy pszenicy, oraz spodziewany popyt na importowaną pszenicę w Chinach.

 

\"\"

 


Na giełdzie Matif w Paryżu pszenica w kontrakcie na listopad podrożała o 3% do 191,3 Euro/t, natomiast kukurydza w kontrakcie listopadowym o 0,4% do 169 Euro/t. Pszenica była wspierana wzrostami jej cen w Chicago, gdzie umocniła się na skutek informacji o wyższym od oczekiwanego poziomie eksportu. Notowania pszenicy pociągnęły w górę wartość kukurydzy. Na rynku rzeczywistym nastroje giełdowe przeniosły się głównie na wzrost cen pszenicy.

Tymczasem Międzynarodowa Rada Zbożowa – IGC podniosła globalne prognozy produkcji pszenicy w sezonie 2013/14 o 2 mln ton do 693 mln ton. IGC zmniejszyła prognozy spożycia pszenicy o 1 mln ton do 687 mln ton, natomiast zapasy końcowe dla bieżącego sezonu zwiększyła o 4 mln ton do 160 mln ton.

Czytaj także:
Uprawa rzepaku i rzepiku – szacunki GUS
Polskie pola wolne od GMO!
Wzrośnie zużycie zbóż na cele przemysłowe

W ostatni czwartek rząd Ukrainy poinformował o najwyższych w historii zbiorach zbóż w br. tj. 60 mln ton (w tym 22 mln ton pszenicy) wobec 46,2 mln ton w 2012 roku oraz 56,7 mln ton w 2011 roku.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here