Dalszy spadek pogłowia trzody chlewnej w Niemczech

Według wstępnych wyników spisu z listopada 2016 r., liczebność trzody chlewnej w Niemczech obniżyła się w skali roku o 1,4 proc. do ok. 27,3 mln szt. – informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,


 

Był to najniższy stan listopadowego pogłowia od 2010 r.

– Redukcję zanotowano głównie w stadzie zarodowym, liczba loch obniżyła się o ponad 3 proc. do 1,9 mln szt. – wyjaśniają analitycy FAMMU/FAPA.

W konsekwencji pogłowie prosiąt w Niemczech spadło o 2 proc. do 7,9 mln szt., a warchlaków o 7 proc. do 5,2 mln szt. Wzrosła jedynie liczebność tuczników o wadze powyżej 50 kg – o 2 proc. do 12,2 mln szt. Najwyższy wzrost (o 4 proc.) zanotowano w grupie cięższych tuczników, o wadze powyżej 80 kg.

– Zwyżka w tej grupie hodowlanej miała miejsce ze względu na znaczny import warchlaków, z przeznaczeniem do dalszego tuczu. Wyniki listopadowego spisu wskazują również na spadek liczby niemieckich gospodarstw produkcyjnych trzody chlewnej o 5 proc. do 24 400, w tym gospodarstw zarodowych o 8 proc. do 8 800. Spadek podaży trzody chlewnej jest wynikiem racjonalizacji stada i odzwierciedla trudną sytuacją finansową niemieckich producentów – komentują analitycy FAMMU/FAPA i przewidują, że może to spowodować obniżenie liczby ubojów w dalszej części roku i wzrost cen.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here