Darmowe aplikacje do sporządzania planu nawożenia azotem i do wyliczania maksymalnych dawek

Na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pojawiły się darmowe aplikacje do sporządzania planu nawożenia azotem i do wyliczania maksymalnych dawek azotu.

Program Azotanowy, plan nawożenia azotem, maksymalne dawki azotu

Program Azotanowy nakłada na rolników obowiązek sporządzania planu nawożenia azotem lub wyliczenia maksymalnych dawek azotu.

Od tego roku obowiązek posiadania sporządzonego planu nawożenia mają: gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych, gospodarstwa z uprawami intensywnymi na powierzchni powyżej 50 ha gruntów ornych oraz gospodarstwa utrzymujące obsadę zwierząt powyżej 60 DJP. Jednak w mniejszych gospodarstwach, jeśli stosowane są wysokie dawki azotu, to także należy sporządzić plan nawożenia.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu opracowało darmowe aplikacje do sporządzania planu nawożenia azotem oraz do wyliczania maksymalnych dawek azotu.

Aplikacja do sporządzania planu nawożenia azotem – POBIERZ

Kalkulator opracowany w programie MS Excel służy do planowania nawożenia azotem upraw rolniczych, sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych.

Wykorzystując wskaźniki zawarte w Programie Azotanowym wykonywane są obroty stad zwierząt gospodarskich, na podstawie których obliczane są parametry obiektów do przechowywania nawozów naturalnych oraz produkcja tych nawozów w gospodarstwie. Następnie można sporządzić plan nawożenia upraw nawozami naturalnymi i mineralnymi azotowymi.
Program zawiera też arkusz do prowadzenia ewidencji stosowania nawozów azotowych oraz umowę sporządzaną w przypadku zbywania nawozów naturalnych.

Aplikacja do wyliczania maksymalnych dawek azotu – POBIERZ

Kalkulator opracowany w programie MS Excel zawiera arkusz do ewentualnego sporządzania obrotów stad zwierząt gospodarskich, na podstawie których wyliczana zostaje produkcja nawozów naturalnych w gospodarstwie.

Wykorzystując tabelę z maksymalnymi dawkami azotu z Programu Azotanowego można zaplanować stosowanie nawozów naturalnych i mineralnych azotowych w uprawach. Aplikacja zawiera również tabele do prowadzenia ewidencji stosowania nawozów naturalnych oraz mineralnych azotowych.

Redakcja AgroNews, na podst. CDR, fot. Kverneland

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics