Deklaracja Ukrainy: eksport zbóż koleją jest możliwy

6 marca (niedziela) Agencja informacyjna Reuters opublikowała informację, że Państwowe Koleje na Ukrainie wydały oświadczenie o gotowości do pilnego zorganizowania eksportu produktów rolnych koleją z powodu zamknięcia portów czarnomorskich.

Deklaracja Ukrainy: eksport zbóż koleją jest możliwy
Deklaracja Ukrainy: eksport zbóż koleją jest możliwy

Zboża z Ukrainy miałyby zostać przetransportowane na granice z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską skąd byłyby kierowane do portów i hubów logistycznych państw europejskich. Jednocześnie Ukraina wprowadziła licencje eksportowe (rezolucja rządu) na ważne produkty rolne, jak na przykład: pszenicę, kukurydzę, olej słonecznikowy, drób i jaja.

Zasiewy zbóż na Ukrainie mogą zostać ograniczone

Udział ukraińskiego zboża w światowym rynku wynosi 11 proc. a oleju słonecznikowego 55 proc. Agencja rolnicza APK – Inform przekazała, że z powodu rosyjskiej inwazji i możliwych niedoborów paliw oaz nasion wiosenne zasiewy zbóż (zwykle koniec lutego/koniec marca) na Ukrainie mogą zostać ograniczone.

Źródło: KIPDiP

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics