Deszcze nie pozwoliły kombajnom wyjechać w pole

Pogoda utrudnia zbiory jęczmienia i rzepaku ozimego. Ciągłe deszcze i niska podaż świeżego ziarna spowodowały, że ceny ziarna z ubiegłorocznych zbiorów przestały spadać.

Podaż ziarna krajowego z ubiegłorocznych zbiorów nie jest duża. Wzrosło natomiast zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców, opóźniające się tegoroczne zbiory spowodowały konieczność dokupienia surowca pod bieżącą produkcję – mówi Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

\"\"

Ile za tonę?
Pszenicę paszową można sprzedać za około 900-930 zł/t. Natomiast ceny kukurydzy kształtują się w przedziale 920-970 zł/t. Ceny jęczmienia paszowego zawierają się w przedziale 700-720 PLN/t, pszenżyta 850-890 PLN/t, a żyta paszowego 800-850 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Po okresie braku popytu na pszenicę konsumpcyjną oferowaną do sprzedaży z rezerw ARM w cenie wywoławczej w wysokości 910 PLN/t, w minionym tygodniu ponownie doszło do sprzedaży wystawianego ziarna. Opady deszczu opóźniające zbiory spowodowały wzrost zainteresowania młynów pszenicą z ubiegłorocznych zbiorów. Podczas ostatnich 4 przetargów, sprzedano około 3,4 tys. ton ziarna pszenicy konsumpcyjnej praktycznie po cenie wywoławczej.

Obecnie, ceny pszenicy konsumpcyjnej ze zbiorów 2010 w zależności od regionu i jakości ziarna kształtują się w przedziale 920-950 PLN/t, Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się w przedziale 800-850 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

W związku z małą podażą ziarna z tegorocznych zbiorów, na rynku notuje się duży rozstrzał cenowy. Ceny jęczmienia paszowego kształtują się przedziale 650-730 PLN/t, w zależności od regionu kraju. Jest też sporo ofert sprzedaży czeskiego jęczmienia. Z kolei, ceny pszenicy to przedział 750-800 PLN/t, przy czym rolnicy żądają wyższych cen i na razie nie spieszą się ze sprzedażą tego zboża.

Na rynku są oferty sprzedaży konkurencyjnej cenowo pszenicy konsumpcyjnej z tegorocznych zbiorów z kierunku południowego (Słowacja, Węgry, Czechy). Ceny importowanej pszenicy z tegorocznych zbiorów dostawą do centrum Polski kształtują się na poziomie 870-910 PLN/t netto  – wylicza Szymańczak.

\"\"

Żniwa opóźnione
Deszcze nie pozwoliły kombajnom wyjechać w pole. W wielu regionach kraju żniwa sa opóznione.

Najbardziej zaawansowane są zbiory jęczmienia ozimego, szczególnie na południu i zachodzie, gdzie ziarno jęczmienia ozimego zebrano z 60-97% areału, w zależności od województwa. Im dalej na północ, tym mniejsze zaawansowanie żniw. Zbiory pszenicy są w bardzo wstępnej fazie i na razie ofert sprzedaży tego zboża jest bardzo mało – informuje członek PZPRZ.

Redakcja AgroNews, fot. Tadeusz Szymańczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here