\”NA PALIWO I NA ŻARCIE NIŻSZE CENY!\”

„STOP DROŻYŹNIE! DOŚĆ MAMIENIA! DOŚĆ JUŻ ŚCIEMY! MY POLACY CHCEMY GODNIE ŻYĆ! NA PALIWO I NA ŻARCIE NIŻSZE CENY!” – pod takim hasłem Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona" ogłosił pogotowie strajkowe.

Związkowcy domagają się od rządu działań mających na celu ograniczenie skutków ekonomicznych i społecznych kryzysu w rolnictwie.

Chodzi m.in. o obniżenie akcyzy na paliwa, promocję żywności i OZE, wyższe unijne rekompensaty dla producentów warzyw, wyrównanie dopłat, ograniczenie wzrostu cen na środki do produkcji rolnej, wprowadzenie cen minimalnych i systemu wieloletnich kontraktów skupowych, a także wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia płodów rolnych i zwierząt.

\"AgroNews,Dramatyczna sytuacja dotyczy całego sektora rolnego. Wynika ona przede wszystkim z galopujących cen na środki do produkcji rolnej. Od początku roku systematycznie rosną ceny paliw, nawozów, środków ochrony roślin, części zamiennych oraz nasion. Szczególnie dotkliwy jest wzrost cen nawozów azotowych, fosforowych i wieloskładnikowych, których ceny wzrosły o 30-35%, oraz wzrost cen pozostałych środków do produkcji rolnej sięgających 20%. Drastycznie niska cena żywca, mleka przy zmniejszaniu się kwot mlecznych, niesprzyjająca pogoda i klęski żywiołowe, jakie spustoszyły spory obszar naszego kraju dopełniają obraz polskiego rolnictwa – wylicza Dariusz Krasnodębski, koordynator ZZR Samoobrona.

Krasnodębski zwraca także uwagę na straty spowodowane złą pogodą.

Z początkiem wiosny przymrozki, gradobicia, susza spustoszyły sady, zaś lipcowe opady deszczu i trąby powietrzne doprowadziły do zniszczenia uprawy zbóż. Jeszcze teraz nie można oszacować strat, gdyż w większości województw żniwa nie rozpoczęto. Zgniłe i przerośnięte zboże w najlepszym przypadku nadaje się na pasze – tłumaczy związkowiec.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny mleka spadają. Gdzie płacą najwięcej?

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w marcu 2024 r. wyniosła 205,04  zł /1 hl i była niższa o 7,9%  niż w marcu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics