Dlaczego Polska co roku narażona jest na powodzie?

Niewystarczająco wiarygodne prognozy hydrologiczne, zły stan infrastruktury hydrotechnicznej, a także brak odpowiednich uregulowań prawnych, pozwalających na niezwłoczne podejmowanie decyzji w zakresie gospodarowania wodą w czasie zagrożenia powodziowego to zdaniem ekspertów Sweco Hydroprojekt Kraków główne przyczyny powodzi w Polsce. Na przykładzie przygotowanego przez nich projektu modernizacji rzeki Nysy, który w przyszłości znacząco poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Doliny Nysy Kłodzkiej i Odry, eksperci wskazują jak poprawić stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Polsce.

Tylko w ubiegłym roku powódź na terenie Polski spowodowała zniszczenie 18 tysięcy budynków i ponad 11 tysięcy kilometrów dróg. W jej wyniku ucierpiało ponad 60 tysięcy osób na terenie 810 gmin.

Według analiz firmy Sweco Hydroprojekt Kraków, wprowadzenie aktualizowanego na bieżąco, wiarygodnego i ogólnodostępnego (np. w Internecie) systemu prognoz hydrologicznych w połączeniu z odpowiednią infrastrukturą może w znacznym stopniu usprawnić ochronę przeciwpowodziową w Polsce. System umożliwiłby wdrożenie tzw. osłony powodziowej, która opierałaby się na odpowiednio wczesnym przewidywaniu wielkości przepływów rzek na podstawie szacowanych opadów.

Rozwiązanie to umożliwiałoby szybką reakcję na potencjalne zagrożenia, które byłyby eliminowane poprzez odpowiednio wczesne przygotowanie zbiorników retencyjnych na przyjęcie fali powodziowej. To umożliwiłoby natomiast redukcję przypływów katastrofalnych w zbiorniku, a następnie wypuszczenie przepływów ze zbiornika, niepowodujących szkód powodziowych.

Obecny stan infrastruktury przeciwpowodziowej wymaga znacznej modernizacji i dostosowania go do obecnych warunków. Jej przebudowa, a także wprowadzenie efektywnego systemu monitorowania pogody zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców zagrożonych terenów i pozwoli w przyszłości uniknąć katastrofalnych strat, jakie co roku generują powodzie na terenie naszego kraju. Niezbędne dla zwiększenia skuteczności działań w trakcie powodzi jest również podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie stworzenia odpowiednich uregulowań prawnych. Umożliwi to szybką reakcję w wypadku sytuacji kryzysowych – mówi Halina Borgieł, z-ca dyrektora Sweco Hydroprojekt Kraków.

Przeprowadzone przez inżynierów Sweco Hydroprojekt analizy wskazały także konieczność modernizacji budowli hydrotechnicznych i zbiorników retencyjnych, które odgrywają kluczową rolę w redukcji fal powodziowych. Zdaniem ekspertów kompleksowy system ochrony powinien się również opierać na wprowadzeniu wałów przeciwpowodziowych o odpowiednich parametrach, które podlegałyby systematycznej, szczegółowej kontroli.

Na podstawie analizy dotychczasowych błędów w ochronie przeciwpowodziowej w Polsce, firma Sweco Hydroprojekt Kraków opracowała koncepcje budowlane dla projektu modernizacji rzeki Nysy. Szczegółowe projekty budowlane, które pozwolą uchronić mieszkańców Doliny Nysy Kłodzkiej i Odry przed skutkami powodzi, mają powstać w III i IV kwartale br. Straty na terenie województw opolskiego i dolnośląskiego tylko w 2010 roku łącznie sięgnęły ponad 500 milionów złotych.

Źródło: NetPr.pl, fot.sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Susza rolnicza w 14 województwach. Jest pierwszy raport IUNG

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa poinformował w swoim pierwszym tegorocznym raporcie, że susza rolnicza dotknęła 14 województw. Braki wody odczuwalne są szczególnie w przypadku...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics