Drastyczny spadek eksportu polskich zbóż

Eksport zbóż z Polski w sezonie 2017/18 był o 40 proc. mniejszy niż rok wcześniej – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Eksport zbóż, zboża, pszenica, eksport pszenicy, BGŻ BNP Paribas, owies, kukurydza, jęczmień

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów podawanych przez Sparks Polska, eksport zbóż z kraju w sezonie 2017/18 wyniósł 3,71 mln t. To o 2,46 mln t (40 proc.) mniej niż w sezonie poprzednim.

Eksport zbóż ze zmienioną strukturą towarową

Co interesujące, w minionym sezonie wyraźnie zmieniła się jego struktura towarowa.

– Wywóz najważniejszych, z punktu widzenia handlu międzynarodowego, zbóż, czyli kukurydzy i pszenicy, obniżył się. Wzrósł zaś w przypadku jęczmienia, pszenżyta, żyta i owsa – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Spadek eksportu polskich zbóż

Niemniej, nadal największy udział w sprzedaży zagranicznej ziarna ma pszenica. Według danych Ministerstwa Finansów w analizowanym okresie jej eksport wyniósł 1,79 mln t. To o 2,18 mln t (o 55 proc.) mniej niż sezon wcześniej.

– Warto przy tym zauważyć, że zbiory pszenicy w 2017 r. były większe wobec 2016 r. – według GUS o 0,84 mln t, wynosząc 11,7 mln t. Tym samym udział eksportu w produkcji spadł do 15 proc. wobec 37 proc. w sezonie 2016/17. Zmiany w sprzedaży zagranicznej były wynikiem rekordowych zbiorów pszenicy w Rosji, wysokich w przypadku Francji (czołowego unijnego eksportera), co powodowało, że polskie zboże nie było konkurencyjne cenowo na rynkach światowych – wyjaśniają bankowi eksperci.

Na drugim miejscu, pod względem wolumenu wysyłek, utrzymała się kukurydza. Jej eksport ukształtował się na poziomie 0,92 mln t, czyli o 0,45 mln t (o 33 proc.) mniejszym niż w sezonie 2016/17. Z tej wielkości około 80 proc. trafiło na rynek niemiecki.

Zwiększył się natomiast eksport żyta, jęczmienia, owsa i pszenżyta.

– Żyta za granicę sprzedano 404 tys. t, czyli o 24 proc. więcej niż w sezonie 2016/17, zaś pszenżyta 407 tys. t, więcej o 15 proc. w relacji rocznej. Eksport jęczmienia i owsa wyniósł zaledwie odpowiednio 80 tys. t i 111 tys. t, ale był o 7 proc. i 40 proc. większy niż sezon wcześniej – wyliczają analitycy.

Eksport zbóż. Jak będzie w tym sezonie?

W bieżącym roku zbiory zbóż w Polsce są znacznie niższe niż w 2017 r. Z danych GUS wynika, że spadek sięga 14 proc. Eksperci nie wykluczają jednak, że eksport zbóż ogółem będzie wyższy niż w ubiegłym sezonie.

– Dla przykładu, w sierpniowym raporcie Strategie Grains eksperci wskazali, że eksport pszenicy przekroczy 2,5 mln t, czyli będzie o 40-50 proc. wyższy niż rok temu – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Redakcja AgroNews, na podst. BGŻ BNP Paribas „AgroTydzień”, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − dwa =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE