Drastyczny spadek eksportu polskich zbóż

Eksport zbóż z Polski w sezonie 2017/18 był o 40 proc. mniejszy niż rok wcześniej – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Eksport zbóż, zboża, pszenica, eksport pszenicy, BGŻ BNP Paribas, owies, kukurydza, jęczmień

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów podawanych przez Sparks Polska, eksport zbóż z kraju w sezonie 2017/18 wyniósł 3,71 mln t. To o 2,46 mln t (40 proc.) mniej niż w sezonie poprzednim.

Eksport zbóż ze zmienioną strukturą towarową

Co interesujące, w minionym sezonie wyraźnie zmieniła się jego struktura towarowa.

– Wywóz najważniejszych, z punktu widzenia handlu międzynarodowego, zbóż, czyli kukurydzy i pszenicy, obniżył się. Wzrósł zaś w przypadku jęczmienia, pszenżyta, żyta i owsa – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Spadek eksportu polskich zbóż

Niemniej, nadal największy udział w sprzedaży zagranicznej ziarna ma pszenica. Według danych Ministerstwa Finansów w analizowanym okresie jej eksport wyniósł 1,79 mln t. To o 2,18 mln t (o 55 proc.) mniej niż sezon wcześniej.

– Warto przy tym zauważyć, że zbiory pszenicy w 2017 r. były większe wobec 2016 r. – według GUS o 0,84 mln t, wynosząc 11,7 mln t. Tym samym udział eksportu w produkcji spadł do 15 proc. wobec 37 proc. w sezonie 2016/17. Zmiany w sprzedaży zagranicznej były wynikiem rekordowych zbiorów pszenicy w Rosji, wysokich w przypadku Francji (czołowego unijnego eksportera), co powodowało, że polskie zboże nie było konkurencyjne cenowo na rynkach światowych – wyjaśniają bankowi eksperci.

Na drugim miejscu, pod względem wolumenu wysyłek, utrzymała się kukurydza. Jej eksport ukształtował się na poziomie 0,92 mln t, czyli o 0,45 mln t (o 33 proc.) mniejszym niż w sezonie 2016/17. Z tej wielkości około 80 proc. trafiło na rynek niemiecki.

Zwiększył się natomiast eksport żyta, jęczmienia, owsa i pszenżyta.

– Żyta za granicę sprzedano 404 tys. t, czyli o 24 proc. więcej niż w sezonie 2016/17, zaś pszenżyta 407 tys. t, więcej o 15 proc. w relacji rocznej. Eksport jęczmienia i owsa wyniósł zaledwie odpowiednio 80 tys. t i 111 tys. t, ale był o 7 proc. i 40 proc. większy niż sezon wcześniej – wyliczają analitycy.

Eksport zbóż. Jak będzie w tym sezonie?

W bieżącym roku zbiory zbóż w Polsce są znacznie niższe niż w 2017 r. Z danych GUS wynika, że spadek sięga 14 proc. Eksperci nie wykluczają jednak, że eksport zbóż ogółem będzie wyższy niż w ubiegłym sezonie.

– Dla przykładu, w sierpniowym raporcie Strategie Grains eksperci wskazali, że eksport pszenicy przekroczy 2,5 mln t, czyli będzie o 40-50 proc. wyższy niż rok temu – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Redakcja AgroNews, na podst. BGŻ BNP Paribas “AgroTydzień”, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here