Minister Ardanowski zapowiada zmiany w obrocie ziemią

Jesienią do Sejmu ma trafić projekt ustawy zawierający “lekkie poluzowanie” rygorów w obrocie ziemią rolną – zapowiedział w “Faktach po Faktach” na antenie TVN24 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jeśli zmiany w obrocie ziemią wejdą w życie, nierolnicy będą mogli kupić hektar ziemi rolnej, a nie, tak jak jest obecnie, 30 arów.

zmiany w obrocie ziemią, obrót ziemią rolną, Jan Krzysztof Ardanowski,

Będą zmiany w obrocie ziemią

Minister rolnictwa mówił w TVN24, że jest po “poważnych rozmowach” z prawnikami oraz z KOWR na temat tego, czy powierzchnia 30 arów, które obecnie może kupić nierolnik nie jest powierzchnią zbyt małą.

– Skłaniam się ku temu, żeby to był jednak hektar – stwierdził Ardanowski – Żeby ludzie, którzy chcieliby osiedlić się na wsi i chcieliby mieć nieco większy ogród czy sad, mogli tę ziemię kupić – dodał w TVN24.

Projekt nowelizacji już na jesieni

Ardanowski zapowiedział, że projekt ustawy, który wprowadzi zmiany w obrocie ziemią i “lekko poluzuje” obostrzenia trafi do Sejmu jesienią.

– Ale nie będzie jakiegoś istotnego odejścia od zasady, że ziemia rolnicza służy rolnikom – zastrzegł minister.

Ustawa regulująca prywatny obrót ziemią obowiązuje od końca kwietnia 2016 roku. W myśl tych przepisów ziemię rolną może kupić jedynie rolnik indywidualny. Osoba nie będąca rolnikiem może nabyć maksymalnie 0,3 hektara (30 arów).

oprac. Kamila Szałaj, na podst. TVN24.pl, Fakty po Faktach, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here