Drożejące euro przeceniło unijne kontrakty na zboże

Ceny rzepaku gwałtownie spadły w środę, tracąc  10€/t. Przecena rzepaku wynikała ze spadku notowań olejów roślinnych po danych pokazujących niższy eksport malezyjskiego oleju palmowego. Unijne kontrakty na zboża taniały pod presją drożejącego euro.

Kurs euro do dolara wzrósł w środę do blisko 1,10 – najwyżej od początku lutego. Sprzyjały temu lepsze od oczekiwań dane o inflacji w USA, które mogą zniechęcić FED do dalszych podwyżek stóp procentowych, podczas gdy w UE stopy nadal będą rosły. Drożejące euro pogarsza konkurencyjność unijnego eksportu pszenicy, a tańszy dolar obniża ceny importowanej kukurydzy i rzepaku.

FAO: ceny zbóż na światowych rynkach spadają!

W Chicago kontrakty na stare zboża i soję zyskiwały na wartości. Uczestnicy rynku skupiają się na pogarszającej się kondycji pszenicy ozimej w USA i cięciu prognoz zbiorów kukurydzy i soi w Argentynie.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

xFarm Technologies stawia na rolnictwo zrównoważone

Nowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności została firma xFarm Technologies działająca w sektorze cyfryzacji agrobiznesu, która dostarcza rozwiązania wspierające rolników w optymalizacji zasobów, oszczędzaniu czasu i pieniędzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics