Wszystko o wapnie i odczynie gleby. Wystartował projekt pH 7.0

Czy to prawda, że odczyn gleby wpływa na wielkość i jakość plonu? Zdecydowanie tak! Więcej na ten temat piszą autorzy projektu pH 7.0, który ma na celu pokazać jak w praktyce można zoptymalizować produkcję roślinną systematycznie dbając o pH gleb na swoich polach.

Wszystko o wapnie i odczynie gleby. Wystartował projekt pH 7.0

O tym czy plon roślin będzie odpowiednio wysoki, czy będzie miał określoną jakość, wartość biologiczną, decyduje wiele czynników. Większość z nich jest dobrze znana wszystkim rolnikom. Kluczowa jest rzecz jasna woda. Często mówi się o zasobności gleby czy odmianie rośliny uprawnej. Zwracamy uwagę na poziom zagrożenia, jaki niosą ze sobą choroby, szkodniki czy chwasty. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych jest odczyn gleby.

– Mamy świadomość, że mimo roli jaką w produkcji roślinnej odgrywa pH gleby, temat ten nie cieszy się tak dużą popularnością, na jaką zasługuje. Wiedzieliśmy, że w tym aspekcie można jeszcze sporo zrobić. Mamy w Nordkalk świetnych, doświadczonych specjalistów, którzy o wapnie i wapnowaniu wiedzą wszystko. Postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą. I tak powstał projekt pH 7.0. Projekt, który w pierwszej kolejności ma edukować, pomagać w podejmowaniu decyzji, a przy odrobienie szczęścia ułatwiać rozwiązywanie konkretnych problemów. Z drugiej strony jest to platforma, za pomocą której można w łatwy sposób dobrać odpowiednie wapno nawozowe, obliczyć w jakiej ilości go potrzebujemy i szybko doprowadzić do zakupu. – mówi Izabela Ironmonger Marketing Manager Central Europe Nordkalk Sp. z o.o.

Odczyn zaraz po wodzie

Rola odczynu w produkcji roślinnej jest trudna do przecenienia. Ma on pośredni i bezpośredni wpływ na jakość i wielkość plonu. To właśnie pH gleby wpływa w ogromnym stopniu na dostępność składników pokarmowych czy aktywność tak potrzebnych mikroorganizmów glebowych. Odczyn wpływa również na żyzność gleby, może także ograniczyć jej potencjalną toksyczność. To właśnie pH, zaraz po wodzie, jest najważniejszym czynnikiem plonotwórczym, którego regulowanie powinno mieć pierwszeństwo przed innymi zabiegami agrotechnicznymi przeprowadzanymi w gospodarstwie.

– Projekt pH 7.0 ma na celu uzmysłowienie rolnikom, w jak dużym stopniu dbałość o optymalny odczyn gleby przekłada się na wysokość plonu, jego jakość, a także na opłacalność prowadzonej produkcji. Przy czym ten wątek ekonomiczny jest tutaj bardzo istotny, ponieważ z jednej strony obejmuje możliwość obniżenia nakładów na i tak już drogie nawozy, a z drugiej związany jest z możliwością uzyskania dotacji w ramach Ekoschematów, czyli nowego rodzaju płatności w ramach płatności bezpośrednich na lata 2023-2027 – komentuje Michał Wojciak Dyrektor Sprzedaży Segmentu Rolnego Nordkalk Sp. z o.o.

Solidna baza wiedzy i porady

W ramach projektu pH 7.0 uruchomiono stronę internetową, na której już teraz można znaleźć wiele wartościowych informacji na temat odczynu gleby, wapnowania oraz samego wapna nawozowego. Większość kluczowych treści zlokalizowana jest w ramach specjalistycznego bloga. Oddzielne miejsce poświęcone jest już konkretnym produktom wapniowym. – Nasza „baza wiedzy”, to spora dawka merytorycznych informacji, która systematycznie będzie się powiększać. Z czasem na stronie pH 7.0 będzie można znaleźć jeszcze więcej informacji oraz edukacji na temat odczynu gleby czy dobrych praktyk związanych z procesem wapnowania. Nie zabraknie praktycznych wskazówek dotyczących rozsiewu wapna oraz opinii praktyków, którzy są najlepszym świadectwem na to, że dbałość o pH gleby się po prostu opłaca. – dodaje Izabela.

Na łamach bloga będzie można przeczytać więcej na temat roli jaką wapń odgrywa w rozwoju roślin oraz jak przemieszcza się w glebie. Pojawią się publikacje odnoszące się do różnych możliwych terminów wapnowania z uwzględnieniem wymagań gleby i roślin. Oprócz materiałów tekstowych w nadchodzących miesiącach pojawi się również sporo treści filmowych. – Mamy świadomość, że niektóre rzeczy znacznie łatwiej unaocznić i przekazać w postaci treści video niż w formie opisowej. Dlatego na naszym kanale YouTubowym oraz na Facebooku i TikToku pojawiać się będzie sporo ciekawych treści – mówi Michał.

Aby być na bieżąco z projektem pH 7.0 wystarczy polubić fanpage Nordkalk Rolnictwo na Facebooku, kanał YouTube Nordkalk Polska oraz systematycznie odwiedzać stronę akcji pod adresem ph70.pl.

/Artykuł sponsorowany/

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Gembicka: W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna Gembicka...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics