Druga odsłona awantury o klimat!

Spowolnienie wzrostu gospodarczego, problemy rolnictwa, masowe migracje – tak naukowcy opisują skutki ocieplenia w najnowszym raporcie – pisze Piotr Kościelniak.

 

\"\"

 

W Jokohamie eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oraz politycy ze 100 państw będą radzić, w jaki sposób przedstawić naukową analizę skutków globalnego ocieplenia.

Z opublikowanych już dokumentów i przecieków wynika, że naukowcy chcą, aby wydźwięk tej części tzw. piątego raportu IPCC był alarmistyczny. Straszą „nieodwracalnymi i drastycznymi zmianami", takimi jak zniszczenie ekosystemów raf koralowych oraz znikanie lodów Arktyki. Na skutek podniesienia się średniej temperatury na Ziemi zbiory płodów rolnych mają spadać o ok. 2 proc. na dekadę. Wzrost temperatury o 2,5 st. Celsjusza ma zaś zmniejszyć wzrost ekonomiczny o 0,2–2 proc – podaje gazeta.

Praw fizyki pan 
nie zmienisz

Według najnowszych danych obecnie średnia temperatura sięga ok. 0,8 st. Celsjusza ponad „normę". Jeżeli „gorączka świata" sięgnie 4 st. Celsjusza pod koniec tego stulecia (to czarny scenariusz), pojawią się kłopoty z zaopatrzeniem w żywność.

Przygotowywane obecnie dokumenty to druga część raportu. Pierwsza, przedstawiona w ubiegłym roku, traktowała o obserwacjach zmian na naszej planecie. Naukowcy przekonywali wówczas, że globalne ocieplenie jest zjawiskiem realnym i z dużym prawdopodobieństwem wywołanym działalnością ludzi.

Ostatnia część „klimatycznej trylogii" pojawi się jeszcze w tym roku i ma opisywać potencjalne metody radzenia sobie ze zmianami klimatu.

– Globalne ocieplenie wcale nie wyhamowało. Nadal postępuje, tyle że na dużej głębokości w oceanach. Ponad 90 proc. dodatkowej energii z efektu cieplarnianego magazynowanych jest w oceanach – tak komentował szef Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Michel Jarraud twierdzenia „sceptyków" negujących istnienie globalnych zmian klimatu. – Mamy rekordowe stężenie gazów cieplarnianych, a to oznacza, że atmosfera i oceany będą się ogrzewać w nadchodzących latach. Z prawami fizyki nie ma co dyskutować.

– Skutki zmiany klimatu już odczuwamy. A ryzyko kataklizmów rośnie wraz ze wzrostem temperatury – mówi agencji Reuters Chris Field z Uniwersytetu Stanforda, jeden z naukowców nadzorujących pracę nad raportem IPCC.

Naukowcy z WMO przypominają niszczycielski tajfun Haiyan, którzy uderzył m.in. w Filipiny, susze w południowo-wschodniej Afryce, nietypowe mrozy w USA i powodzie w Chinach spowodowane niespotykanymi opadami deszczu.
– Wiele tych ekstremalnych zjawisk w 2013 roku zgadza się z naszymi prognozami dotyczącymi efektów zmian klimatycznych – przekonuje Jarraud. I dodaje, że 13 z 14 najcieplejszych lat w historii regularnych pomiarów to właśnie początek XXI wieku.

Badacze podkreślają, że najważniejsze teraz zadania to przygotowanie się na powodzie i zalewanie nisko położonych regionów świata, zabezpieczenie się przed huraganami i suszami oraz opracowanie nowych odmian zbóż- czytamy w "Rzeczpospolitej".

Czytaj także:
Czy Europa odnawialna to Europa niezależna energetycznie?
Budowa elektrowni wiatrowych w pobliżu lasów i zabudowań ma być zakazana!
Pakiet klimatyczny może być szansą, a nie gwoździem do trumny polskiej gospodarki

Ale nie przed wszystkim można się uchronić – ostrzegają. Adaptacja ma swoje granice: nie wiadomo na przykład, jak wyżywić miliony ludzi w strefach nadbrzeżnych, skoro efektem podniesienia temperatury wody będzie migracja ryb tam, gdzie jest chłodniej.

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się jednak z hasłem bicia na alarm. Cytowany przez BBC prof. Richard Tol, ekonomista z Uniwersytetu Sussex, zażądał wycofania swojego nazwiska z listy autorów raportu. – W pierwszej wersji raportu opisywaliśmy, że ryzyka można uniknąć, stosując inteligentne techniki i adaptując się do zmian. I że powinniśmy działać razem – mówi prof. Tol. – W tej wersji wszystko to zniknęło, a piszemy tylko o efektach ocieplenia i czterech jeźdźcach Apokalipsy.

Dość zaprzeczania

Formy raportu broni delegat z Holandii dr Arthur Petersen: – Nasza grupa robocza po prostu nie chciała pominąć żadnego zagrożenia. Jesteśmy otwarci i uczciwi, skupiając się bardziej na zagrożeniach niż na ewentualnych szansach i możliwościach.

– Nasza świadomość rośnie, ale nie przekłada się to na decyzje polityczne – denerwuje się Michel Jarraud. – Kiedy ktoś mi mówi, że globalne ocieplenie się zatrzymało, bo jest mróz, to przypominam, że mamy cieplej niż w którymkolwiek roku przed 1998. A tym, którzy wciąż zaprzeczają, że to skutek działalności ludzi, chcę powiedzieć: przykro mi, ale tak dłużej się nie da.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,176FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Grypa ptaków: droga wojewódzka w powiecie żuromińskim zamknięta

Zamknięto drogę W-541 na odcinku Franciszkowo – Bieżuń w powiecie żuromińskim. Ograniczenia w ruchu spowodowane są działaniami w zakresie ograniczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE