Na rynku zbóż wciąż stabilnie

Notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie nie wykazywały większych wahań. Ceny kukurydzy w kontrakcie czerwcowym były stabilne i pod koniec tygodnia kształtowały się na identycznym poziomie co tydzień wcześniej, tj. 185,8 EUR/tonę – podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych.
 

 

\"\"

 

Prawie bez zmian pozostały także ceny pszenicy. Pszenica kontrakcie majowym kosztowała w ostatni czwartek 211,5 EUR/tonę, tj. tylko o 0,1% więcej niż tydzień temu. Zwyżki notowań miały natomiast miejsce na CBoT. Tutaj ceny kukurydzy w kontrakcie majowym umocniły się przez tydzień o 2,8% dochodząc do 193,7 USD/tonę, a ceny pszenicy o 1% do 261,1 USD/tonę.

Obecne tendencje na rynku amerykańskim są przede wszystkim odzwierciedleniem nie najlepszej kondycji zasiewów pszenicy ozimej w USA, co może skutkować pogorszeniem wyników produkcji w stosunku do wcześniejszych prognoz. Przewidywane są niedostatecznie wysokie opady dla pasa pszenicy HRW, zwłaszcza dla południowych równin.

Drugim powodem utrzymywania się wysokiego poziomu cen zbóż w Stanach – pomimo „przyciężkiego bilansu światowego” oraz dobrych prognoz na kolejny sezon – są niesłabnące obawy o ewentualne perturbacje w dostawach zbóż z basenu Morza Czarnego przy scenariuszu eskalacji konfliktu w tym regionie.

Czytaj także:
Na jakim poziomie utrzymują się ceny rzepaku?
Debata ekspercka branży spożywczej
Zaprawianie ziarna zbóż jarych

Opierając się zarówno na światowym bilansie zbóż, jak i biorąc pod uwagę bardzo dobre prognozy zbiorów należy stwierdzić, że czynniki fundamentalne wskazują obecnie na spadek cen zbóż w sezonie 2014/15. Prognozy tegorocznych zbiorów są optymistyczne.

Według IGC, globalna produkcja pszenicy w nadchodzącym sezonie wyniesie 700 mln ton, tj. o 4 mln ton więcej niż w poprzedniej prognozie. Przewidywane zbiory kukurydzy w skali świata to obecnie 961 mln ton, tj. o 2 mln ton więcej niż sezon wcześniej. Taki poziom globalnej produkcji kukurydzy oznaczałby pobicie niekwestionowanego rekordu i doprowadził do wzrostu światowych zapasów tego gatunku do poziomu najwyższego od 15 lat.

Źródło i fot: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here