Działacze z Żuław chcą ocalić lokalne historyczne drzewa owocowe

Działające na Żuławach organizacje prowadzą projekt, który ma ocalić lokalne historyczne odmiany drzew owocowych. Inwentaryzują istniejące historyczne sady, rozdają – do zasadzenia – drzewka lokalnych dawnych odmian i organizują konkurs na potrawy z owocami.

 

\"rolnictwo,

 

Projekt realizowany jest przez Klub Nowodworski i Salwinia Ekoklub.

Jesienią br. członkowie tych organizacji z pomocą eksperta z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie – Ryszarda Rawskiego, przeprowadzili pierwszą inwentaryzację żuławskich historycznych drzew owocowych.

Jak powiedział PAP jeden z uczestników projektu Dominik Sudoł, dotąd dokonano oględzin drzew rosnących w 26 lokalizacjach. „Część z nich zgłosili nam mieszkańcy odpowiadając na nasz apel, ale większość znajdowaliśmy sami jeżdżąc po terenie i rozmawiając z ludźmi” – wyjaśnił Sudoł.

Dodał, że na stanowiskach, które odwiedzono, rozpoznano w sumie 57 odmian drzew owocowych, w tym 42 odmiany jabłoni, 13 odmian grusz i dwie odmiany śliw. Badacze spotkali też wiśnie, czereśnie, orzechy włoskie i leszczynę. „Natrafiliśmy również na 22 drzewa, które nie miały owoców i nie udało nam się ustalić, jakiej są odmiany” – powiedział Sudoł.

Wyjaśnił, że wśród zinwentaryzowanych jabłoni, najczęściej spotykanymi odmianami były Kronselska, Oliwka Żółta, Blutroter Gravensteiner i Ananas Berżenicki. Z kolei wśród grusz najczęściej odnotowanymi w spisie były: Faworytka (Klapsa), Bera Hardy i Konferencja.

Natrafiono też na kilka bardzo rzadkich, być może występujące tylko na Żuławach, odmian jabłoni, w tym Ernst Bosch czy Pommerscher Kruemschtiel, a także równie rzadką gruszę odmiany Madame Verte. Niespodzianką była grusza odmiany Langbirne, którą ekspert z PAN, zajmujący się od około 20 lat inwentaryzacji w różnych zakątkach Polski, spotkał po raz pierwszy.

Czytaj także:
1,7 mln euro na rozwój hodowli koni huculskich


W kolejnych latach żuławscy działacze chcieliby uzupełniać spis umieszczając w nim kolejne sady czy skupiska drzew owocowych. Drzewa, które już znalazły się w spisie, liczą sobie – zdaniem badaczy, od około 70 do 100 lat: przy ewentualnych kolejnych inwentaryzacjach możliwe będzie obserwowanie ich rozwoju, bo badacze zmierzyli obwód pnia większości z nich (wahał się on między 130 a 285 centymetrów).

Poza inwentaryzacją, projekt mający na celu ocalenie żuławskich historycznych odmian drzew owocowych, przewiduje także nasadzenia młodych drzewek tych odmian. Organizatorzy przedsięwzięcia czekają na zgłoszenia od osób prywatnych, instytucji, szkół, organizacji społecznych itp., które chciałyby zasadzić drzewka na swoim terenie i zaopiekować się nimi. Szczegóły projektu można znaleźć na stronie klubnowodworski.pl.

Pierwsze nasadzenia planowane są na 28 listopada br. Jak dotąd chęć przyjęcia drzewek owocowych wyraziło kilka prywatnych osób, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi oraz Specjalny Ośrodek szkolno-Wychowawczy w Nowym Dworze Gdańskim.

Projekt przewiduje też wydanie książki pt. „Sady historyczne na Żuławach Delty Wisły” oraz organizację cyklu szkoleń adresowanych do miłośników i pasjonatów historycznych odmian drzew owocowych. W programie są m.in. zajęcia poświęcone ochronie i rozmnażaniu historycznych drzew, zakładaniu nowych i pielęgnacji starych sadów oraz wykorzystaniu owoców.

Częścią projektu jest też konkurs na potrawę przygotowaną z wykorzystaniem owoców starych żuławskich drzew. Uczestnicy mogą przygotować dowolną potrawę – od ciasta, przez mięso z dodatkiem owoców, po przetwory owocowe, w tym marynatę, sok, dżem, konfiturę, cydr, piwo czy nalewkę, byleby tylko korzystali z żuławskich owoców. Konkurs odbędzie się w najbliższą sobotę w Żuławskim Parku Historycznym. Związane z nim szczegóły można znaleźć pod adresem klubnowodworski.pl

Projekt pt. „Tradycyjne sady i drzewa owocowe, jako cenny rezerwuar przyrodniczy, historyczny i kulturowy Żuław Delty Wisły” finansuje z własnych środków Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski. Działacze pozyskali też dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com/Jarek Zbozin

Źródło: Nauka w Polsce

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,883ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE