Kiedy i jak okryć pryzmę włókniną?

Powoli dobiegają końca zbiory buraków cukrowych. Jednak zanim trafią one do cukrowni, muszą być odpowiednio przechowywane. Podczas długookresowego przechowalnictwa należy do minimum ograniczyć straty masy i jakości zgromadzonych w pryzmach buraków.

 

\"rolnictwo,

 

Jak przypomina Grupa Südzucker Polska do najważniejszych kwestii związanych z tym procesem jest wybór miejsca. Powinno być ono być wyrównane, wolne od kolein i zlokalizowane tak, by każdych warunkach można było załadować buraki. Warto pamiętać, że do przechowalnictwa i okrycia włókniną nadają się jedynie buraki zdrowe, nie przemrożone, nie uszkodzone, wolne od zanieczyszczeń organicznych z jak najmniejszym udziałem zanieczyszczeń mineralnych. Poza tym pryzma powinna być wyrównana o prawidłowych wymiarach uwzględniających szerokość roboczą doczyszczarki, a także całkowicie okryta zalecaną włókniną zaraz po wykopaniu buraków.

Czytaj także:
Jak prawidłowo przechowywać buraki cukrowe?

 

Eksperci z Südzucker Polska radzą, by wstrzymać się z okrywaniem pryzm, gdy temperatura powietrza przekracza 10oC. Ale jeśli istnieje ryzyko większego spadku temperatur, wówczas warto dodatkowo okryć dolne partie pryzmy słomą. Poza tym należy cały czas monitorować stan buraków i ich okrycie, zwłaszcza przy silnym wietrze.

– Formalnie od 23 listopada rozpoczynamy przechowalnictwo buraka i zalecamy okrycie wszystkich pryzm przeznaczonych do odbioru po 1 grudnia specjalną włókniną. Pierwsze wypłaty premii związanej z prawidłowym okryciem mogą nastąpić od 1 grudnia (zasada min. 7 dni okrycia) – informuje Grupa Südzucker Polska.

Koncern podkreśla jednocześnie, że zgodnie z zapisami Porozumienia Regionalnego warunkiem uzyskania premii za opóźnione dostawy (które są naliczane od 01 grudnia) będzie udokumentowanie okrycia pryzmy włókniną.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.freeimages.com/Armin Vogel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here